1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'nin gözaltına aldığı göçmen çocuk hayatını kaybetti
ABD'nin gözaltına aldığı göçmen çocuk hayatını kaybetti

ABD'nin gözaltına aldığı göçmen çocuk hayatını kaybetti

ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) tarafından Meksika sınırında gözaltına alınan 8 yaşındaki Guatemalalı çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

Deutsche Welle
A+A-

ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) biriminden yapılan açıklamada ABD'li görevliler tarafından Meksika sınırında gözaltına alınan sekiz yaşındaki Guatemalalı çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. Çocuğun bu ay içinde gözaltında ölen ikinci göçmen çocuk olduğunu kaydedildi.

CBP tarafından babasıyla birlikte gözaltına alınan çocuğun gösterdiği hastalık belirtilerinin bir sınır görevlisi tarafından fark edilmesiyle 24 Aralık'ta hastaneye kaldırıldığı bildirildi. New Mexico'daki bir hastanede tedavi altına alınan çocuğa nezle ve ateş teşhisi konulduğu ve taburcu edildiği kaydedildi. Aynı akşam fenalaşması üzerine yeniden hastaneye kaldırılan çocuk hastanede hayatını kaybetti.

Bu ay içinde bir başka Guatemalalı çocuk yine babası ile birlikte ABD-Meksika sınırını geçmeye çalışırken gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmişti. Jakelin Caal isimli çocuk yedi yaşındaydı. Birleşmiş Milletler (BM) ise çocuğun ölümünün araştırılmasını istemişti.

Ülkelerindeki siyasi istikrarsızlık ve yoksulluktan kaçan binlerce Orta Amerikalı göçmen ABD'ye doğru yola çıkmıştı. Göçmen kafilesinin sınırı geçmesine izin vermeyeceklerini sık sık tekrarlayan ABD Başkanı Donald Trump ise sınırdaki asker sayısını artırmış, hatta sınırı kapatma tehdidinde bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler