1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD'nin Irak işgaline fetva veren Şii Lider Sistani: Gösteriler kaosa sürüklenebilir
ABD'nin Irak işgaline fetva veren Şii Lider Sistani: Gösteriler kaosa sürüklenebilir

ABD'nin Irak işgaline fetva veren Şii Lider Sistani: Gösteriler kaosa sürüklenebilir

Sistani, göstericilere gönderdiği mesajda, "güvenlik güçlerine taş atılmamasını ve kamu malına zarar verilmemesini isterken, güvenlik güçlerinden göstericilere sert müdahalede bulunmamasını" talep etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sistani, göstericilere gönderdiği mesajda, "güvenlik güçlerine taş atılmamasını ve kamu malına zarar verilmemesini isterken, güvenlik güçlerinden göstericilere sert müdahalede bulunmamasını" talep etti.

Iraklı Şii lider Ayetullah Ali Sistani, ülkedeki gösterilerin barışçıl olarak devam etmesi çağrısında bulunurken, aksi takdirde ülkenin kaosa sürükleneceği uyarısı yaptı.

Göstericilerin güvenlik güçlerine taş atmaması ve kamu mallarına zarar vermemesi gerektiğini ifade eden Sistani, buna karşın güvenlik güçlerinin de protestoculara karşı hiçbir şekilde şiddet kullanmaması gerektiğini aktardı. 

Sistani, güvenlik güçlerine hitap ederek, “Barışçıl gösterilerin vatandaşlara verilen anayasal hak” olduğunu hatırlatmak isteriz” dedi.

Irak hükümetinin, göstericilere yönelik şiddetin araştırıldığı raporunu da eleştiren Sistani, raporun şiddet kullanımındaki gerçekleri ortaya çıkarmadığını belirtti.

"200 Milyon dolarlık fetva"

İran asıllı Şii din adamı Ayetullah Sistani, Irak işgalinden önce ABD'den para yardımı aldığını kabul etmişti. Irak'ın işgali sırasında ABD Savunma Bakanı olan Donald Rumsfeld'in anılarını kaleme aldığı kitabında, Sistani'ye 1987 yılından bu yana Kuveyt’teki Cevad Mihri aracılığıyla milyonlarca dolar para yardımı yapıldığı aktarılmıştı. Kitaptaki iddiaların Sistani'ye sorulması üzerine Şii din adamı bunu kabul etmiş, parayı Irak halkı için harcadığını ileri sürmüştü.

Aldım ama neden?

"Son dönemlerde sizin liderliğinizdeki dini oluşumun ABD'lilerden işgalin kolaylaştırılması ve işgal aleyhine fetva verilmemesi karşılığı 200 milyon dolar aldığı yönünde söylentiler dolaşıyor, bu konuda görüşünüz nedir?" şeklindeki soruya Sistani,"Evet, bu mahrum halkın fakirleri ve muhtaçları için bu meblağ alındı" diyerek cevap vermişti.

Rumsfeld, Amerikan işgaline destek olması karşılığı Sistani'ye para verilmesi olayını kitabında şu şekilde anlatıyor: “Irak’taki arkadaşlarımıza ve elbette bunların başında müttefikimiz olan Sistani’ye Amerika Birleşik Devletleri’ne razı olması için 200.000.000 (ikiyüz milyon) Amerikan doları tutarında hediye verdik. Kuveyt aracılığıyla Sistani’ye verilen bu hediyenin ardından ilişkilerimiz oldukça gelişti ve gelişti. Sistani’nin hediyeyi aldığı yönündeki bu haber Başkan Bush’a ulaştı ve kendisi bilgilendirildi. Bunun üzerine Sistani ile ilişkiler ofisi adlı bir birimi CIA bünyesinde açmaya karar verdik...

...karşılıklı ilişkilerin meyvelerinden birisi de Sistani’nin yayımladığı fetva idi. Kuveyt sınırına kadar uzanan müttefik güçlere karşı direnmemeleri yönünde Şiilere ve ona tabi olanlara yönelik bir fetva yayımladı."

Haşdi Şabi'nin kurucu lideri

Ayetullah Sistani, Sünni sivillere yönelik işkence, kaçırma ve öldürme haberleriyle gündem olan Haşdi Şabi çatı örgütünün de kurucu lideri konumunda. Sistani, IŞİD'in 2014 yılında Musul'u ele geçirmesiyle birlikte bir fetva yayınlamış ve Irak'ta eli silah tutan herkesi ülkelerini ve "kutsal mekanlarını" savunmaya çağırmıştı.

Sistani'nin yayınladığı bu fetvadan sonra Irak'ta İran tarafından desteklenen birçok Şii milis örgüt, Haşdi Şabi ismindeki çatı oluşum altında toplanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler