1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'nin Irak'tan çekilme süreci başlıyor
ABD'nin Irak'tan çekilme süreci başlıyor

ABD'nin Irak'tan çekilme süreci başlıyor

Irak’ta bulunan muharip ABD güçlerinin 3 hafta sonra Irak’tan çekilmeye başlayacağı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi Bedir Zeyadi yaptığı açıklamada, “Washington ile Bağdat arasındaki anlaşmaya göre 31 Aralık’a kadar ABD’nin Irak’ta bulunan muharip güçleri tamamen çekilmiş olacak. Çekilme süreci 3 hafta sonra başlayacak” dedi.

K24'ün haberine göre Meda gazetesine konuşan Zeyadi, “NATO Irak’ta oluşacak boşluğun doldurulması için bir heyet gönderdi. Özellikle askeri eğitim, uçak ve askeri teknoloji konularında eğitimler verilecek” diye belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) göre Irak’ta 2 bin 500 Amerikan askeri bulunuyor.

Irak ile ABD arasındaki gerçekleştirilen Stratejik Diyalog görüşmeleri çerçevesinde ABD Başkanı Joe Biden ile Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, ABD güçlerinin çekilmesiyle ilgili 26 Temmuz’da görüşmüştü.

Daha sonra K24’e açıklamalarda bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Amerikan güçlerinin çekilme sürecinin birkaç aşamada gerçekleşeceğini söylemişti.

 

facebanner.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler