1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Açlık sınırı asgari ücreti aştı
Açlık sınırı asgari ücreti aştı

Açlık sınırı asgari ücreti aştı

Türk-İş'in araştırmasına göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir aile gıda harcaması için asgari olarak 1.839 TL harcamalı.

Foreks
A+A-

Türk-İş'in araştırmasına göre, Eylül ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki rakama göre yüzde 4,45, son on iki ay itibariyle de yüzde 24,34 arttı.

Konfederasyon tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı çalışmada dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.893,21 TL, yoksulluk sınırı ise 6.166,81 TL oldu.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Eylül ayı sonucuna göre:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.893,21 TL,

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.166,81 TL, bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2.312,86 TL olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 81 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 231 TL arttı. Yılbaşına göre artış tutarı sırasıyla 285 TL ve 929 TL oldu. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 371 TL ve aile bütçesine gelen ek yük 1.207 TL arttı.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 4,45 oranında arttı.

Yılın ilk dokuz ayında fiyatlardaki artış yüzde 17,73 oranına ulaştı.

Gıda enflasyonunda son oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 24,34 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,28 olarak hesaplandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler