1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Afganistan yönetiminden dünyaya acil yardım çağrısı
Afganistan yönetiminden dünyaya acil yardım çağrısı

Afganistan yönetiminden dünyaya acil yardım çağrısı

Afganistan'daki İslam Emirliği yönetimi, ülkeyi sarsan şiddetli depremde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin ardından uluslararası destek için çağrıda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'daki İslam Emirliği yönetimi, ülketi sarsan şiddetli depremde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin ardından uluslararası destek için çağrıda bulundu.

Afganistan'ın güneydoğusundaki Paktika ve Host vilayetlerinde etkili olan depremde en az bin kişinin öldüğü, bin 500'den fazla kişinin de yaralandığı ifade ediliyor.

Kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü ve yaralı sayısının daha fazla artmasından endişe ediliyor.

Güneydoğu Paktika eyaleti en kötü darbeyi aldı ve Birleşmiş Milletler (BM) acil barınma ve gıda yardımı sağlamaya çalışıyor.

Kurtarma çalışmaları şiddetli yağmur ve kaynak yetersizliği yüzünden sekteye uğruyor.

Hayatta kalanlar ve kurtarma görevlileri BBC'ye yaptığı açıklamada ölü sayısının daha da artacağından korktuklarını söylediler.

Deprem, Host kentinden yaklaşık 44 km uzaklıkta meydana geldi ve Pakistan ile Hindistan'a kadar hissedildi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi, hükümetin "halka ihtiyaç duyduğu ölçüde mali olarak yardım edemediğini" söyledi.

Yardım kuruluşlarının, komşu ülkelerin ve dünya güçlerinin yardım ettiğini, ancak yardımın çok büyük ölçüde artırılması gerektiğini, çünkü bunun on yıllardır yaşanmamış yıkıcı bir deprem olduğunu açıkladı.

Kaynak: TRT Haber, Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler