1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Afganistan'da 100'den fazla sivilin öldürüldüğü saldırının emrini veren Alman komutan yargılanmayacak
Afganistan'da 100'den fazla sivilin öldürüldüğü saldırının emrini veren Alman komutan yargılanmayacak

Afganistan'da 100'den fazla sivilin öldürüldüğü saldırının emrini veren Alman komutan yargılanmayacak

2009 yılında Afganistan'ın Kunduz ilinde 100'den fazla sivilin öldürüldüğü saldırının emrini veren Alman komutanın yargılanamayacağına karar verildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

2009 yılında Afganistan'ın Kunduz ilinde 100'den fazla sivilin öldürüldüğü saldırının emrini veren Alman komutanın yargılanamayacağına karar verildi.

Euronews'in haberine göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Almanya'nın Afganistan'daki iki yakıt tankerinin 2009'da bombalanması emrini veren subayın kovuşturulması için yapılan başvuruyu reddetti.

ABD Hava Kuvvetleri jetleri, Kunduz yakınlarında Taliban tarafından kaçırılan tankerleri bombaladığında 100'ü aşkın sivil hayatını kaybetti. Operasyonun emri Kunduz'daki Alman üssünün komutanı Albay Georg Klein tarafından verildi.

Tankerlerden biri nehir yatağında sıkıştığında Taliban, yerel sivilleri, tankerdeki petrolü ihtiyaçları için kullanmak üzere almaya davet etmişti. Bunun üzerinde 200'e yakın sivil, tankerdeki petrolü almak üzere bölgede toplanmıştı.

Bombardıman anının videosu:

Hava saldırısında 8 ve 12 yaşlarındaki iki oğlunu kaybeden Afgan Abdul Hanan, Alman yetkililerin Klein'ı yargılamayı reddetmesinin ardından davayı AİHM'ne taşıdı. Hannan, Almanya'nın etkili bir soruşturma yürütemediğini ve bunun için Almanya'da hiçbir "etkili iç hukuk yolu bulunmadığını" iddia etti.

Fransa merkezli Strazburg mahkemesi şikayetleri reddederek, Alman federal savcılarının "hava saldırısının koşulları ve etkisiyle ilgili önemli miktarda güvenli materyale sahip olduklarını" tespit etti.

AİHM ayrıca, Almanya'nın en yüksek mahkemesi olan Federal Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere mahkemelerin Hanan'ın davalarını reddettiğini kaydetti.

Klein, tuğgeneral rütbesine terfi etti

Hanan'a hukuki destek sağlayan Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi başkanı Wolfgang Kaleck, kararın davacı ve köylüler için bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi; ancak yargıçların, hükümetlerin en azından bu tür davaları soruşturma yükümlülüğü olduğunu açıkça belirttiklerini kaydetti.

Almanya'yı ailelere her kurban için 5 bin dolardan daha fazla tazminat ödemeye zorlayan ayrı bir yasal girişim, geçen yıl Federal Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

Geçen yıl Kunduz'daki üssünden askerlerini çeken Almanya'nın Afganistan'daki NATO misyonunun bir parçası olarak, kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentinde yaklaşık 1000, Kabil ve Bagram'da da 100 askeri bulunuyor.

Alman komutan Klein o zamandan bu yana tuğgeneral rütbesine terfi etti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler