Afganistan'da Avustralya askerlerinin yeni sivil katliamı ortaya çıktı

Afganistan'da Avustralya askerlerinin yeni sivil katliamı ortaya çıktı

Afganistan'da Avustralya askerlerinin geçmiş dönemde gözaltına aldıkları bir sivili, helikopterde taşınacak yer olmadığı için infaz ettiği ortaya çıktı.

Afganistan'da Avustralya askerlerinin geçmiş dönemde gözaltına aldıkları bir sivili, helikopterde taşınacak yer olmadığı için infaz ettiği ortaya çıktı.

Ülkede askerlik yapan eski ABD ordu mensuplarının itirafları kan donduran olayı ortaya çıkardı.

Avustralya merkezli ABC News tarafından ortaya çıkarılan olayın ayrıntıları Afganistan'daki sivil kayıplar gerçeğini gözler önüne seriyor.

Eski ABD askeri, Afganistan'da helikopter mürettebatı olarak katıldığı bir operasyonda Avustralya askerlerinin gerçekleştirdiği cinayeti anlattı. 2012 yılı ortasında, Afganistan'ın Hilmend gerçekleştirilen bir operasyonda, Avustralya askerleri bazı sivilleri "uyuşturucu kaçakçılığı" iddiasıyla gözaltına aldı.

Elleri ve ayakları bağlanan sivilleri taşımak için ABD helikopterleri bölgeye çağrıldı. Ancak helikopterde yalnızca 6 kişinin taşınabileceği yer bulunuyordu.

ABD askeri, yaşananları şu şekilde anlatıyor:

"Pilot 'Çok fazla kişi var. Bu kadar çok yolcu taşıyamayız' dedi. Daha sonra bir sessizlik ve ardından bir patlama duyduk. Sonra askerler dedi ki: 'Tamam. Artık altı esirimiz var.'"

Sorgulanmadan ve yargılanmadan alıkonulan bu sivilin öldürülmesi hiçbir zaman soruşturulmadı.

Avustralya'nın sivil katliamları

Afganistan'da ABD öncülüğündeki askeri işgalin en önemli parçalarından birini teşkil eden Avustralya ordusunun sicili kabarık.

Resmi makamlar, Avustralya ordusunun 2005-2016 yılları arasında savaş kurallarını ihlal ettiği toplam 55 ayrı olayı soruşturuyor.

Avustralya ordusunun, 2012 yılının Mayıs ayında, Afganistan'ın güney kesimindeki Uruzgan ilinin bir köyünde sivilleri katlettiği anlara dair görüntüler de bu yılın Mart ayında ortaya çıkmıştı.

Öte yandan ülkedeki Avustralya askerleri 2007 yılının Ağustos ayında Nazi bayrağı açmış, 2018 yılı Haziran ayında ortaya çıkan skandal infiale sebep olmuştu.

Avustralya'nın Afganistan'daki kayıpları

Avustralya, Afganistan'da ABD öncülüğündeki koalisyon içerisinde bulunan ülkeler arasında, en çok kayıp veren 10 ülkeden biri.

Bugüne dek ülkedeki çatışmalar ve saldırılarda resmi rakamlara göre toplam 41 Avustralya askeri ölürken, 261 asker ise yaralandı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.