1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Afganistan'da sivil katliamı yapan Avustralya ordusunda intiharlar artıyor
Afganistan'da sivil katliamı yapan Avustralya ordusunda intiharlar artıyor

Afganistan'da sivil katliamı yapan Avustralya ordusunda intiharlar artıyor

Afganistan'da sivil katliamı yaptığı resmi olarak kabul edilen Avustralya ordu güçlerinin intihar oranlarında artış yaşanıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'da sivil katliamı yaptığı resmi olarak kabul edilen Avustralya ordu güçlerinin intihar oranlarında artış yaşanıyor.

Avustralya ordu güçlerine yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre, son üç hafta içerisinde toplamda 9 Avustralya askeri yaşamlarına son verdi.

İntihar eden askerlerin biri kadın, sekizi ise erkek. Söz konusu askerler geçmişte Afganistan'da görev yapmış isimler.

İntihar edenlerden ismi açıklananlar arasında Shane Holt, Robert John Phillips ve Braiden Russell isimli eski ve muvazzaf askerler bulunuyor.

Avustralya ordusunda intiharlar

3 haftalık süre zarfında 9 askerin intiharının Avustralya ordusu için yüksek bir oran olduğu, intiharların arkasında, Afganistan'daki savaş suçlarının soruşturulması endişesi olduğu ifade ediliyor.

Yalnızca bu yıl 56 eski askerin intihar ettiği ülkede bu sayısı 2019 yılında 40'tı.

2001-2017 yılları arasında eski, muvazzaf ve rezerve askerlerden 419'u intihar etti.

Eski askerlerde intihar oranının oldukça yüksek olduğu ve bunun savaşta yaşanan travmalara bağlı olduğu biliniyor. 2002-2017 yılları arasında eski erkek askerlerde, yaşa göre düzeltilmiş intihar oranları, Avustralya ortalamalarının yüzde 18 üzerinde.

Ordu savaş suçlarını kabul etmişti

Avustralya, Afganistan'daki savaşta yer alan askerlerinin çok sayıda sivili katlettiğine dair bilgileri resmen kabul etmişti.

Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus John Campbell tarafından 18 Kasım'da yapılan açıklamaya göre, 2005-2016 yılları arasında Avustralya askerleri Afganistan'da en az 39 sivili katletti.

23 ayrı olayda, muvazzaf ve emekli Avustralya askerlerinden 19 kişinin 39 sivili öldürdüğünü belirten Campbell, bunun "kabul edilemez olduğunu" dile getirdi. Askerlerin sivilleri kasıtlı olarak öldürdüğü ifade edildi.

Campbell, söz konusu askerlere yönelik soruşturma başlatılacağını belirtti.

Avustralya ordusunun Afganistan'daki savaş suçları

Afganistan'da ABD öncülüğündeki askeri işgalin en önemli parçalarından birini teşkil eden Avustralya ordusunun sicili kabarık.

Resmi makamlar, Avustralya ordusunun 2005-2016 yılları arasında savaş kurallarını ihlal ettiği toplam 55 ayrı olayı soruşturuyor.

Avustralya ordusunun, 2012 yılının Mayıs ayında, Afganistan'ın güney kesimindeki Uruzgan ilinin bir köyünde sivilleri katlettiği anlara dair görüntüler de bu yılın Mart ayında ortaya çıkmıştı.

Öte yandan ülkedeki Avustralya askerleri 2007 yılının Ağustos ayında Nazi bayrağı açmış, 2018 yılı Haziran ayında ortaya çıkan skandal infiale sebep olmuştu.

Avustralya'nın Afganistan'daki kayıpları

Avustralya, Afganistan'da ABD öncülüğündeki koalisyon içerisinde bulunan ülkeler arasında, en çok kayıp veren 10 ülkeden biri.

Bugüne dek ülkedeki çatışmalar ve saldırılarda resmi rakamlara göre toplam 41 Avustralya askeri ölürken, 261 asker ise yaralandı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler