Afganistan'da kız öğrencilerin eğitimiyle ilgili karar gelecek yıl açıklanacak

Afganistan'da kız öğrencilerin eğitimiyle ilgili karar gelecek yıl açıklanacak

Afganistan'daki İslam Emirliği'ne bağlı Petrol ve Madenler Bakanı Şahabuddin Dilaver, kız öğrencilerin eğitime devam etmesine dair kararın 2023 yılının mart ayının sonlarına doğru duyurulacağını belirtti.

Afganistan'daki İslam Emirliği'ne bağlı Petrol ve Madenler Bakanı Şahabuddin Dilaver, ülkede kız öğrencilerin okul ve üniversite eğitimlerinin geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kız öğrencilerin okul ve üniversite eğitimlerinin durdurulmasının geçici bir durum olduğuna işaret eden Dilaver, kız öğrencilerin eğitime devam etmesine dair kararın, kış tatilinin sona ereceği 2023 yılının mart ayının sonlarına doğru açıklanacağını söyledi.

Dilaver ayrıca konuya dair bir yasağın söz konusu olmadığını vurgularken kararın İslami değerlere ve Afgan halkının geleneklerine uygun bir şekilde alınacağının altını çizdi.

Kız öğrencilerin üniversite eğitimlerinin durdurulması süreci

Afganistan Yükseköğretim Bakanlığı, 21 Aralık'ta kız öğrencilerin ülkedeki özel ve devlet üniversitelerdeki eğitiminin bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğunu açıklamıştı.

Yükseköğretim Bakanı Nida Muhammed Nedim, kız öğrencilere üniversite eğitiminin neden durdurulduğuna ilişkin merak edilen soruları yanıtlamıştı.

Karma eğitim ve tesettür

"Afganistan'da yaklaşık 15 aydır İslam Emirliği yönetiminin bulunduğunu" belirten Mevlevi Nedim, "tüm üniversitelerin uyulması gereken kurallara dair uyarıldığını, temel ilkelerin kendilerine iletildiğini" söyledi. Nedim, "üniversitelerin bu kurallara uyum sağlamadığını" dile getirip, "kurallara uyum konusunda en büyük problemin özel üniversitelerden kaynaklandığını" kaydetmişti.

Mevlevi Nedim, "üniversitelerin çözüm bulamadığı en temel meselenin karma eğitim olduğunu, bu sorunun halen sürdüğünü ve kız-erkek karışık eğitimin büyük bir problem teşkil ettiğini" söyledi.

Bir diğer meselenin, "bazı kız öğrencilerin ikamet ettikleri illerden farklı bölgelerdeki üniversitelere gitmesi ve burada yurtlarda kalması olduğunu" söyleyen Nedim, "bu kişilerin yanlarında mahremleri olmadan seyahat etmelerinin soruna yol açtığını" savundu.

Mevlevi Nedim, "üniversitelerdeki birçok kız öğrencinin tesettür kurallarına da riayet etmediğini, üniversitelerin bulunduğu bölgelerde çevrenin de kurallara uyulmaması sebebiyle olumsuz etkilendiğini ve bozulmalar yaşandığını" dile getirdi.

Özellikle "tesettür kurallarına uyulmamasının oluşturduğu problemlerin" altını çizen Nedim, bu gerekçelerle üniversite eğitimine geçici olarak ara verildiğini, düzenlemelerin ardından eğitimin süreceğini söyledi.

Süreç ne kadar devam edecek?

Üniversitelerin ne zaman yeniden açılacağı sorusunu da yanıtlayan Mevlevi Nedim, "İslam Emirliği'nin bu konunun çözüme ulaştırılması için büyük bir çaba gösterdiğini" kaydederken, "İslam şeriatı çerçevesinde sorunun çözülmesi için özveriyle çalıştıklarını" söyledi.

Mevlevi Nedim'e tüm dünyanın karara yönelik tepkisi hatırlatıldı. Nedim, "Afganistan kimsenin iç işlerine müdahale etmediği gibi kimse de Afganistan'ın iç işlerine karışmamalı. Biz şeriatın uygulanması için canımızı verdik, paramparça olduk, bundan taviz vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Nedim, "kadın erkek tüm Afganların haklarını koruduklarını, şeriata uygun düzenlemeler ne zaman gerçekleştirilirse üniversitelerin o zaman açılacağını" belirtti.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.