1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Afganistan'daki hava saldırısında en az 30 kişi öldü
Afganistan'daki hava saldırısında en az 30 kişi öldü

Afganistan'daki hava saldırısında en az 30 kişi öldü

Afganistan’ın kuzeydoğusunda Taliban’a ait üsse hava saldırısı düzenlendi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kabil hükümeti ile Taliban arasındaki barış müzakereleri sürerken, Taliban’a ait olduğu ifade edilen bir merkeze hava saldırısı düzenlendi.

Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Kunduz vilayetinde bulunan Taliban merkezine Kabil yönetimine bağlı hava kuvvetleri tarafından saldırı düzenlendiği bildirildi.

Kabil hükümetine bağlı Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Taliban savaşçıları bu sabah Kunduz ili Han Abad ilçesine bağlı Nikapaye Sayed Ramazan bölgesinde hükümet güçlerinin mevzilerine saldırdı. Hükümet güçleri saldırıyı ‘aktif savunma’ prosedürlerine uygun olarak durdurdu. Qari Abdulrazeq ve Mawlawi Abbas adlı iki komutan dahil 30'dan fazla Taliban öldürüldü. Operasyonlar sonucunda aralarında Faizani ve Qari Ebrahim adlı iki komutanın da bulunduğu 8 kişi yaralandı” ifadelerine yer verildi.

Kabil hükümeti ayrıca, "4 düşman aracı, 8 motosiklet ile çok sayıda silah ve mühimmatın imha edildiğini" bildirirken, "sivillere herhangi bir zarar verilmediğini" kaydetti.

Taliban: 23 sivil öldü

Taliban Kabil hükümeti güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında kadın ve çocukların da olduğu en az 23 sivilin hayatını kaybettiği açıkladı.

Açıklamada Taliban, "Kabil yönetimine ait uçaklar sivil halkın evlerini hedef alarak vahşice bombalar yağdırdı. Halbuki, bölgede herhangi bir hareketlilik ya da silahlı kişi yoktu” ifadeleri kullanıldı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler