Afrika Birliği'nden Somali'de Eş Şebab'a karşı savaşa destek

Afrika Birliği'nden Somali'de Eş Şebab'a karşı savaşa destek

Afrika Birliği, Somali'de Eş Şebab'ı hedef alan saldırılara doğrudan katılım gösteriyor.

Somali'de son dönemde şiddetlenen çatışmalarda Afrika Birliği de aktif katılım gösteriyor.

Mogadişu yönetiminin askeri destekçileri arasında yer alan Afrika Birliği'nin Somali'deki misyonu "Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonu" (ATMIS) son dönemdeki çatışmalarda yer alıyor.

ATMIS'ten bugün yapılan açıklamada, oluşumun El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'a karşı saldırılarda yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, ATMIS'ın hava ve karadan saldırılarla harekatlarda yer aldığı, ayrıca doğrudan sahada da askerlerinin çatışmalara dahil olduğu vurgulandı.

Eş Şebab'ın son dönemdeki saldırılarında Etiyopya, Kenya ve Cibuti gibi ATMIS güçlerinden askerlerin öldürüldüğü açıklanmıştı.

ATMIS nedir?

Doğu Afrika ülkesi Somali’de Afrika Birliği’nin ATMIS misyonu bünyesinde yaklaşık 20 bin asker bulunuyor.

Afrika Birliği Somali Misyonu'nun (AMISOM) görev süresinin bitimi sonrasında ülkede yeni bir misyon oluşturuldu. AMISOM, 31 Mart tarihi itibarıyla yerini Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonu'na (ATMIS) bıraktı.

Çoğunluğu bölgedeki Hıristiyan güçlerden oluşan ve ABD tarafından desteklenen AMISOM, Somali'de İslami Mahkemeler Birliği yönetiminin devrilmesi sonrası Batı destekli bir yönetim kurulması sürecinde başat rol oynamıştı.

Halihazırda ATMIS bünyesinde Somali'de yaklaşık 20 bin asker bulunuyor.

Afrika Birliği askerleri Somali'de sivillere yönelik saldırılar ve sistematik tecavüz gibi insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

ATMIS, düzenli olarak ülkedeki asker sayısını azaltarak, güvenliği Mogadişu hükümeti güçlerine devredecek.

2024 yılının Aralık ayında ise güvenliğin tamamen Mogadişu hükümetine bırakılması planlanıyor.

somali-atmis.jpg

Kaynak: Mepa News

katki.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.