1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Alman mahkemesi: IŞİD mensuplarının ailelerini ülkeye geri getirin
Alman mahkemesi: IŞİD mensuplarının ailelerini ülkeye geri getirin

Alman mahkemesi: IŞİD mensuplarının ailelerini ülkeye geri getirin

Almanya'da mahkeme, Dışişleri Bakanlığının bir IŞİD şüphelisinin Suriye'de bulunan Alman vatandaşı eş ve çocuklarını geri getirmesi gerektiğine karar verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Almanya'da mahkeme, Dışişleri Bakanlığının bir IŞİD şüphelisinin Suriye'de bulunan Alman vatandaşı eş ve çocuklarını geri getirmesi gerektiğine karar verdi.

Mahkeme sözcüsü bunun Alman hükümetine karşı verilen ilk karar olduğunu belirtti.

Euronews'in haberine göre, sözcü, Alman diplomatların Suriye'nin kuzeyinde YPG tarafından kontrol edilen bir bölgede bulunan eşi ve üç çocuğunun geri getirilmesi talebine cevap vermemesinin ardından IŞİD şüphelisinin Alman Dışişleri Bakanlığı aleyhine dava açtığını belirtti.

Almanya da diğer batı ülkeleri gibi IŞİD benzeri gruplara katılmak için Orta Doğu'ya giden vatandaşları ile ilgili ne yapacakları konusunda ikilem yaşıyor.

Hakkında henüz bir karar verilmemiş olan şüpheli 2014 yılında eşi ve şu anda 7 ve 8 yaşlarında olan iki kızıyla birlikte Suriye'ye gitmiş. Aile iki yıl önce Suriye'de iken bir çocukları daha olmuş.

Alman hükümeti ilk başta sadece çocukları geri getirmek istemiş fakat Kuzey Suriye'deki YPG yönetimi annelerinin de çocuklarla birlikte geri dönmesi gerektiğini söylemiş.

Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü kararın değerlendirildiğini ve itiraz edebileceklerini açıkladı.

'Binden fazla Alman vatandaşı savaşmak için Suriye ve Irak'a gitti'

Alman istihbarat birimlerine göre binden fazla Alman vatandaşı Suriye ve Irak'ın bir zamanlar IŞİD tarafından kontrol edilen bölgelerine savaşmak için gitti.

Bunların yaklaşık üçte birinin geri döndüğüne üçte birinin ise öldüğüne inanılırken son üçte birlik kısmın halen Irak ve Suriye'de olduğu tahmin ediliyor.

Suriye'nin kuzeyindeki YPG bölgesinde ise aralarında yabancıların, kadınların ve çocukların da olduğu binlerce IŞİD üyesi tutsak edilmiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın bölgedeki vatandaşlarının daha fazlasını geri alarak yargılamasını istiyor.

Almanya, konsolosluğa erişimi olan bölgedeki savaşçıları geri alacağını ve prensipte tüm IŞİD için savaştığından şüphelenilenler de dahil olmak üzere Alman vatandaşlarının tamamının geri dönmeye hakkı olduğunu açıkladı.

Fakat nisan ayında hükümet IŞİD gibi gruplar için savaşan ve çifte vatandaşlığı olanların Alman vatandaşlığını iptal edilebilmesine izin veren bir yasa tasarısını onayladı.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler