1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. IŞİD mensuplarının çocukları Almanya'ya getiriliyor
IŞİD mensuplarının çocukları Almanya'ya getiriliyor

IŞİD mensuplarının çocukları Almanya'ya getiriliyor

Alman hükümeti, Suriye'de savaşan Alman vatandaşı IŞİD mensuplarının çocuklarını Almanya'ya getiriyor.

Deutsche Welle
A+A-

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil'deki Alman Başkonsolosluğunda Alman vatandaşı IŞİD mensuplarına ait dört çocuğun Alman yetkililere teslim edildiği bildirildi. Alman haber ajansı dpa'ya açıklama yapan Kürt yetkililer, teslim edilen çocukların şimdiye dek Suriye'deki El Hol mülteci kampında barınan üç öksüz çocuk ve bir hasta bebek olduğu bilgisini verdi.

Ajansın edindiği bilgilere göre çocuklar, büyükanne ve büyükbabalarının refakatinde Almanya'ya getirildi. Hasta bebeğin annesinin ise diğer çocuklarıyla birlikte El Hol mülteci kampında kalmaya devam ettiği ifade ediliyor. Diğer üç öksüz çocuğun da 2 ve 7 yaşlarında olduğu kaydedildi.

"Zor koşullar altında getiriliyorlar"

Alman hükümeti, Alman IŞİD mensuplarına ait 100'ün üzerinde çocuğu daha Almanya'ya getirmeyi planlıyor. Konuyla ilgili Berlin'de bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, IŞİD mensuplarının çocuklarının Almanya'ya getirilmesi için Alman hükümetinin zor koşullar altında çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Diğer çocukların da Suriye'den ayrılmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Maas, tehlikeli koşullar altında çocukların Suriye'den çıkarıldıklarını sözlerine ekledi.

Mahkeme kararı var

Suriye'deki Alman IŞİD mensuplarının çocuklarının Almanya'ya getirilmesi Berlin'de uzun süredir tartışılıyor. Alman hükümeti, Suriye'de diplomatik bir temsilciliği olmadığı için muhatap bulamadığına dikkat çekmişti. Berlin İdare Mahkemesi de geçen Temmuz ayında aldığı bir kararla bir IŞİD mensubunun eşi ve üç çocuğunun Almanya'ya getirilmesi gerektiğine hükmetmişti.

Alman İçişleri Bakanlığının verilerine göre Suriye'deki mülteci kamplarında halen bu durumda Alman vatandaşı 68 kadın ve 120'den fazla çocuk yaşıyor.

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler