1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Almanya Başbakanı Merkel Hafter'i Berlin'de ağırladı
Almanya Başbakanı Merkel Hafter'i Berlin'de ağırladı

Almanya Başbakanı Merkel Hafter'i Berlin'de ağırladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libyalı komutan Halife Hafter ile ülkenin başkenti Berlin'de bir araya geldi.

Deutsche Welle
A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libya doğusundaki silahlı güçlerin komutanı Halife Hafter'i başkent Berlin'de kabul etti. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in görüşmede Libya'daki ihtilafın "askeri yollarla çözülemeyeceğini” söylediğini bildirdi. Merkel görüşmede ayrıca "Berlin Konferansı’nda alınan kararlara uygun bir biçimde ateşkesin ve siyasi süreçte ilerlemenin sağlanmasının gerekli olduğunu” belirtti.

Hafter Pazartesi günü de Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından kabul edilmişti.

Hafter'e bağlı askeri güçler Libya'nın güneyi ve doğusunu kontrolü altında tutuyor. Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Trablus'taki Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni devirmek isteyen Hafter'e Mısır, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri destek veriyor. Türkiye ise Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin en büyük destekçileri arasında.

19 Ocak tarihinde 16 ülke ve çok sayıda uluslararası örgütün katıldığı Berlin'deki Libya Konferansı'nda ülkeye silah ve askeri destek gönderilmesinin durdurulması, silah ambargosuna bağlı kalınması konusunda uzlaşma sağlanmıştı. Hafter ile Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında ateşkese varılması kabul edilmiş ancak ateşkese geçen haftalarda uyulmamıştı.

Geçen hafta Ulusal Mutabakat Hükümeti Trablus'u işgal eden Hafter milisleri ve müttefiklerine karşı harekat başlatmak istediklerini duyurmuştu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler