Almanya'da 'göçmen karşıtlığı krizi' büyüyor

Almanya'da 'göçmen karşıtlığı krizi' büyüyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in aşırı sağcı gösterilerle ilgili açıklamaları tartışılan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen'in görevden alınmasını istediği ileri sürüldü.

Almanya'da koalisyon ortağı partiler, Chemnitz'de aşırı sağcıların düzenlediği gösterilerle ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştirilen Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen'in durumunu görüşmek üzere bugün bir araya gelecek.

Die Welt gazetesi bu buluşma öncesinde önemli bir iddiaya yer verdi.

Merkel Maassen'in görevinden alınmasını istiyor

Gazete koalisyon çevrelerine dayandırarak verdiği haberde, Başbakan Angela Merkel'in Maassen'in görevinden alınmasını istediğini ileri sürdü.

Gazete Merkel'in geçen hafta sonunda koalisyondan üst düzey yetkililerle telefon görüşmeleri yaptığını ve bu görüşmelerde, Maassen'in görevinde kalmasına karşı olduğunun sinyalini verdiğini yazdı.

Die Welt gazetesi, Hristiyan Birlik partilerinden politikacılara dayandırarak verdiği haberinde ayrıca Maassen'in bu politikacılara, "Seehofer'in bu olayın kendisinin düşüşüne yol açabileceği için kendisinin (Maassen'in) gitmek zorunda olduğunu düşündüğünü" söylediği bilgisine yer verildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı'na bağlı olması dolayısıyla Maassen'in görevden alınması, İçişleri Bakanı Seehofer'in yetkisi dahilinde.

Koalisyon ortakları buluşuyor

Koalisyon ortağı Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) üst düzey yetkililer geçen hafta olduğu gibi bu hafta da konuyu görüşmek üzere Berlin'de bir araya gelecek. Toplantıya CDU lideri Başbakan Merkel, CSU lideri İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve SPD lideri Andrea Nahles de katılacak. Geçen haftaki görüşmede bu konuda somut bir karar alınmamıştı.

Maassen geçen hafta Anayasayı Koruma Teşkilatı'ndan sorumlu meclis komisyonlarında dinlenmişti.

İçişleri Bakanı Seehofer bugüne dek yaptığı açıklamalarda Maassen'e destek çıkarken, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti, Maassen'in görevden alınmasını istiyor.

Maassen neden tartışmalı hale geldi?

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen Chemnitz'de bir Almanın Suriye ve Iraklı iki zanlı tarafından öldürülmesinin ardından başlayan aşırı sağcıların gösterileriyle ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştiriliyor.

Maassen Bild gazetesine yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında aşırı sağcılarca göçmen ve sığınmacılara yönelik "sürek avı" yapılmadığını belirtmişti. Maassen ayrıca, bu konuda çekilen ve sosyal medyada yayılan videodaki görüntülerin "gerçekleştiği iddia edilen bu olaya ait olduğuna dair bulgular içermediğini" dile getirmişti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı, dikkatle yaptığı değerlendirmeye göre bunun "halkın dikkatini Chemnitz'deki cinayet yerine başka bir yöne çekmek için kasıtlı olarak verilen yanlış bilgiler" olduğunu söylemişti. Dresden Savcılığı ise videodaki görüntülerin sahte olduğuna dair bulgu olmadığını açıklamıştı. Maassen'in açıklamaları koalisyonda rahatsızlık yaratmıştı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.