1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Almanya'dan 'cami vergisi' hamlesi
Almanya'dan 'cami vergisi' hamlesi

Almanya'dan 'cami vergisi' hamlesi

Almanya camiye giden vatandaşlarından 'cami vergisi' almayı planlıyor.

A+A-

Cami ve İslami derneklerin ülke dışından aldığı finansal desteği engellemek isteyen Almanya, ülkedeki Müslümanlardan "cami vergisi" alınması konusunu tartışıyor.

Almanya'da koalisyon ortakları; Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) siyasetçiler, ülkedeki camilerin finansman ihtiyacının karşılanabilmesi için kilise vergisinde olduğu gibi Müslümanlara da "cami vergisi” getirilmesini istiyor.

Camilere vergi uygulamasının savunucularından Hristiyan Birlik (CDU/CSU) Federal Meclis Grup Başkan Vekili Thorsten Frei, bu uygulama ile birlikte "Almanya'da İslam'ın yabancı devletlerin etkisinden kurtularak, yönünün güçlü bir şekilde ülke içine çevrilmesinin mümkün hale geleceğini" söyledi.

Cami vergisi önerisinde şeffaflık vurgusu öne çıkıyor

CDU/CSU Grubu Hukuk Danışmanı Michael Frieser de "cami cemaatlerinin bağımsızlığının ve şeffaflığının sağlanması için bağımsız finansman kaynağının olması gerektiğini" söyledi.

Federal Meclis SPD Grubu İç Politika Sözcüsü Burkhard Lischka da, "Almanya'daki Müslüman cemaatlerin yabancı finansal kaynaklar ile bağlantısının kesilmesi için gündeme getirilen bu konunun dış etki ve radikalleşme ihtimaline karşı oldukça isabetli ve tartışmaya değer olduğunu" ifade etti.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de kısa süre önce İslami topluluklara dış ülkelerdeki yabancı finasörlerden uzaklaşma çağrısında bulunmuştu.

4 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı ülkede bulunan binlerce dernek ve dini cemaat "paralel toplumların oluşumunda etkin rol oynamakla" suçlanıyor.

Almanya şimdilik ülkedeki kiliselerde olduğu gibi Müslüman derneklerinden herhangi bir vergi talebinde bulunmuyor.

En fazla Müslüman nüfusun bulunduğu Avrupa ülkelerinden Fransa'da da devlet ile dini bir birinden ayıran 1905 laiklik yasasının "dış desteklere karşı şeffaflaşma" için 2019'da değiştirileceği açıklanmıştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler