1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Paris'te 'liberal cami' açılıyor: Kadınlar da imamlık yapabilecek
Paris'te 'liberal cami' açılıyor: Kadınlar da imamlık yapabilecek

Paris'te 'liberal cami' açılıyor: Kadınlar da imamlık yapabilecek

Fransa'nın başkenti Paris'te kadın ve erkeklerin kullanabileceği, her ikisinin de imamlık yapabileceği "liberal cami"nin açılması için hazırlıklara başlandığı bildirildi.

A+A-

Paris'te kadın ve erkekler için ibadete açık 'liberal' cami için hazırlıklar başladı. Camide kadınlar ve erkekler birlikte namaz kılabilecek ve her ikisi de imam olabilecek.

Mevcut dini atmosferden hoşnut olmadığını dile getiren iki Müslüman entelektüelin öncülüğünde hayata geçirilecek 'liberal cami' projesi için Paris'te uygun cami arayışları sürüyor.

Fransa'da bir ilke imza atacak olan proje kadınlar ve erkeklerin aynı camide namaz kılma, vaaz etme ve imam olma imkanını sağlayacak bir cami anlayışı yaratmak için başlatıldı.

Projenin öncülerinden Kahina Bahloul Müslümanlar için kutsal ibadet mekanları olan camilerde dini ritüellerden "kadınların dışlanıyor oluşunu" eleştiriyor. Fransız Le Monde gazetesine konuşan Bahloul, dışlanan kadınlardan birinin de kendisi olduğunu belirterek çok sayıda kadının camideki ruhsal deneyimi yaşamaktan alıkonulduğunu ifade ediyor. Katolik bir baba ve Yahudi bir annenin kızı olan Kahina Bahloul, ilahiyat bölümünde doktora yapıyor.

Projeyi yöneten diğer isim Faker Korchane de herkesin yerini bulabileceği kutsal mekanlar yaratmak gerektiğini düşünüyor.

Dinde reformu gerekli görüyorlar

Dinin çağa göre yeniden yorumlanması gerektiğini savunan söz konusu entelektüeller dini mekanlarda ele alınan söylemin çok fazla muhafazakarlaştığından şikayet ediyor. İnsanların İslam'ı yaşamada ve Kuran'ı anlamada yeni bakış açısı geliştirmelerinin şart olduğuna inanıyorlar.

Yeni projeyle kurulacak camiyi 'liberal' olarak tanımlayan da yine projenin öncüleri. Kendileri için 'ılımlı Müslüman' sıfatını reddeden Bahloul ve Korchane, öz Müslüman olduklarını savunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
İlgili Haberler