1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa'da 'liberal cami': Kadınlar imamlık yapıyor
Fransa'da 'liberal cami': Kadınlar imamlık yapıyor

Fransa'da 'liberal cami': Kadınlar imamlık yapıyor

Fransa'nın başkenti Paris'te ilk kez kadın ve erkeklerin birlikte namaz kılabileceği cami açıldı.

A+A-

Fransa'nın başkenti Paris'te ilk kez kadın ve erkeklerin birlikte namaz kılabileceği cami açıldı. Eva Janadin ve Anne-Sophie Monsinay adlı iki kadın namazda cemaate imamlık yaptı.

Camide kadın erkek karışık oturan cemaate vaaz veren kadın imamlar, Kuran'da İslam'ın kadın imamları yasakladığına dair bir ifade bulunmadığını öne sürdü. Eva Janadin ve Anne-Sophie Monsinay, kadın imamların önündeki engelin Kuran ya da hadislerin değil kültürel ve psikolojik olduğunu iddia etti.

Kadın imamlar ayda bir kez vaaz verecek.

Fransız medyasına konuşan Müslüman Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Zekri, "Din yüzyıllar önceki geleneklere dayanıyor ve bu gelenekleri bir gecede değiştiremeyiz. Önünüzde secdeye giden bir kadın olduğunu ve arkada da erkek olduğunu düşündüğünüzde bu estetik olmuyor." dedi.

Kadınların imamlık yapması Fransa'da bir ilk. ABD'de Amina Wadud 2005 yılında imamlık yapmaya başlamıştı. Danimarka, Kanada, İngiltere ve Almanya'da da daha önce kadınlar ilk kez imamlık yapmıştı.

Benzer bir proje üzerinde çalışan Kahina Bahloul de Müslümanlar için camilerde ibadetlerden kadınların dışlandığı iddiasını dile getiriyor. Bahloul'un Fatıma Cami adlı karışık ibadethane projesini hayata geçirme çalışmaları devam ediyor.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler