1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Amazonlarda her dakika bir buçuk futbol sahası büyüklüğünde alan yanıyor
Amazonlarda her dakika bir buçuk futbol sahası büyüklüğünde alan yanıyor

Amazonlarda her dakika bir buçuk futbol sahası büyüklüğünde alan yanıyor

Dünyanın akciğerleri olarak tanımlanan Amazon yağmur ormanlarında yangınlar devam ediyor. Yağmur ormanlarında her geçen dakika bir buçuk futbol sahası büyüklüğündeki alan yok oluyor.

A+A-

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapmakta olan İtalyan astronot Luca Parmitano Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda yangının boyutlarını gözler önüne serdi.

Parmitano paylaşımında insan kaynaklı onlarca yangının binlerce kilometre öteden görülebildiğini duyurdu.

Öte yandan yangın günlük hayatı da derinden etkiler hale geldi. Brezilya'nın üçüncü lig futbol takımları arasında pazar günü Rio Branco'da oynanmakta olan maça, alevlerin sahaya çok yaklaşması sonucu oluşan yoğun duman nedeniyle ara verildi.

Peru sınırındaki şehir, ormanların endüstriyel amaçlar için istismar edilmesi konusunda endişelerin yoğunlaştığı bir bölge olarak uluslararası kamuoyunun gündemine gelmişti.

Brezilya yüzünü komşularına döndü

Devam eden yangınların söndürülmesiyle ilgili G7 ülkelerinin önerdiği 20 milyon dolarlık yardımı koşullu kabul edebileceğini açıklayan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro komşularıyla ortak bir politika geliştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ile başkent Brazilya'da görüşen Bolsonaro komşusunun yangınlarla mücadele için dört uçağını hizmete sunma teklifini kabul ettiğini açıkladı. Brezilyalı lider ayrıca Amazon ormanlarının korunması için ortak bir politika geliştirmek üzere Venezuela dışındaki bölge ülkeleri ile 6 Eylül'de Kolombiya'nın Leticia kentinde bir araya geleceklerini duyurdu.

Şili COP 25'e ev sahipliği yapacak

Bolsonaro ile yakın ilişki içerindeki Pinera'nın bu açıklamalarını G7 toplantısı dönüşünde yapması dikkat çekti. Bu yılki G7 toplantısında Güney Amerika ülkeleri adına dönüşümlü temsilcilik görevini üstlenen Şili ayrıca Aralık ayındaki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP 25 toplantısına da ev sahipliği yapacak.

Brezilya'nın yanı sıra Kolombiya, Peru, Venezuela, Bolivya, Ekvador, Surinam, Guayana ve Fransız Guayanası'nda da Amazon yağmur ormanları bulunuyor.

haber-altliklari.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler