1. HABERLER

  2. ASYA

  3. "Arakanlı Müslümanlara yönelik işkence ve tecavüzler Myanmar'ın devlet politikası olabilir"
"Arakanlı Müslümanlara yönelik  işkence ve tecavüzler Myanmar'ın devlet politikası olabilir"

"Arakanlı Müslümanlara yönelik işkence ve tecavüzler Myanmar'ın devlet politikası olabilir"

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Arakanlı Müslümanlara yönelik işlenen suçların, Myanmar yönetiminin devlet politikası halini almış olabileceğini belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda yaptığı açıklamada, UCM yargıçlarının, 9 Ekim 2016'dan bu yana Arakanlı Müslümanlara yönelik cinayet, hapis, işkence ve tecavüz de dahil olmak üzere "yaygın ve/veya sistematik şiddet eylemlerinin" işlenmiş olabileceğine inanmak için makul temellerin bulunduğunu kabul ettiğini belirtti.

Bu şiddetli saldırıların, Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilmesine neden olduğunu belirten Bensouda, "(Saldırıların) Arakanlı Müslümanlara saldırmak için bir devlet politikası" şekline dönüşmüş olabileceğini kaydetti. 

"Ordu mensupları ve bazı yerel sivillerce ortaklaşa işlendi"

Bensouda, çok sayıda kaynağın Arakanlı Müslümanlara yönelik işlenen suçlarda Myanmar yönetimi güçlerinin yoğun katılımı olduğunu aktardığına işaret ederek, "Myanmar ordu mensupları, güvenlik kuvvetleri ve bazı yerel sivillerin katılımıyla bu suçlar ortaklaşa işlendi" diye konuştu.

Arakan'da 2012 yılında Budistler Müslümanlara yönelik saldırılar başlatmış, saldırılar sonrası binlerce Müslüman hayatını kaybetmiş, ev ve iş yerleri de ateşe verilmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler