1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Avrupa'dan ABD'ye İran gerilimini artırmama uyarısı
Avrupa'dan ABD'ye İran gerilimini artırmama uyarısı

Avrupa'dan ABD'ye İran gerilimini artırmama uyarısı

Avrupa Birliği ülkeleri İran'a karşı Basra Körfezi'nde askeri varlığını güçlendiren ABD'ye gerginliği tırmandırmaması uyarısında bulundu.

Deutsche Welle
A+A-

ABD ile İran arasında gerginlik tırmanırken, Avrupa Birliği'nden (AB) Donald Trump yönetimine uyarı geldi. Brüksel'de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşme sonrası konuşan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Washington ve Tahran'a itidal çağrısında bulunarak, tansiyonun askeri olarak yükseltilmesinden kaçınılmasını istedi. Diyaloğun önemini vurgulayan Mogherini, "İran'la varılan nükleer anlaşmayı ve anlaşmanın uygulanmasını tamamen destekliyoruz" diye konuştu. 

Mogherini'nin uyarısı, ABD'nin Tahran'a karşı Basra Körfezi'nde askeri varlığını artırma kararı aldığı bir dönemde geldi. ABD, bölgeye savaş gemisi, amfibi hücum gemisi ve Patriot füze savunma sistemi gönderdiğini duyurmuştu.

Brüksel'de İran mesaisi

İran'ın Batılı ülkeler ile varılan nükleer anlaşmadan kısmen çekilme kararı almasının ardından Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık'ın Dışişleri Bakanları ilk kez Brüksel'de bir araya geldi. Nükleer anlaşmanın mimarları arasında yer alan üç ülkenin dışişleri bakanları, Brüksel'e sürpriz bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de bir araya geldi.

Pompeo ile görüşen Avrupalı bakanlar da ABD'ye İran'la varılan nükleer anlaşma konusunda tansiyonu yükseltememe çağrısı yaptı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Pompeo ile görüşmesinde bölgede tansiyonun yükselmesinden duydukları endişeyi dile getirdiğini söyledi. Maas ülkesinin İran'la varılan nükleer anlaşmayı anlaşmayı İran'ın gelecekte nükleer silahlara sahip olmaması ve güvenlik açısından gerekli gördüklerini vurguladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da bölgede gerginliğin tırmanmasından duyulan kaygıyı "Kaza sonucu oluşabilecek bir çatışma riskinden endişe duyuyoruz" sözleri ile dile getirdi. İran'ı nükleer silah üretimine geçmeye riski olduğunun altını çizen Hunt, "Her şeyden önce İran'ın tekrar nükleer silahlandırma yoluna girmeyeceğinden emin olmalıyız çünkü İran nükleer bir güç olursa, komşuları da olmak isteyecektir" diye konuştu.

İran da geçtiğimiz hafta aldığı bir kararla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi, Avrupa Birliği ve Almanya ile 2015 tarihinde imzaladığı anlaşmanın yükümlülüklerinin bir kısmını askıya alacağını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler