1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Avrupa'ya yasa dışı göç yüzde 86 arttı
Avrupa'ya yasa dışı göç yüzde 86 arttı

Avrupa'ya yasa dışı göç yüzde 86 arttı

AB, Avrupa'ya düzensiz göçlerde büyük bir artış olduğunu belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Avrupa Birliği (AB) sınır güvenliği ajansı Frontex, AB'ye düzensiz göçlerin 2022 yılı ocak-temmuz ayları arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında arttığını bildirdi. 

Frontex'e göre, yılın ilk yarısında toplam 155 bin 90 kaçak göçmen AB sınırlarını geçti. Sadece temmuz ayında gelen 34 bin 570 göçmenle, önceki yılın temmuz ayına göre yüzde 65 daha yoğun düzensiz göç trafiği yaşandı. 

Buna göre, temmuz ayında 14 bin 866, ocak ile temmuz ayları arasındaki 7 ayda 70 bin 770 düzensiz göçmen Balkanlar üzerinden AB'ye giriş yaptı.

Bu rota üzerinden AB'ye gelenlerin çoğunlukla Suriyeli, Afgan ve Türk göçmenler olduğu belirtildi.

Frontex'e göre, 2022'de Akdeniz üzerinden ulaşan kaçak göçmen sayısı ise 42 bin 500 oldu ve 7 ayda Akdeniz'den geçişler önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 oranında artış gösterdi.

AB'nin doğu sınırlarından düzensiz göçler ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 32 azaldı. 

AB sınırlarını geçen Ukraynalı mültecilerin bu sayıya dahil edilmediği not edildi. Ajansa göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana 7 milyon 700 bin Ukraynalı AB ülkelerine göç etti.

Kaynak: Euronews

katki.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.