1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Avustralya'daki yangınlarda İstanbul'un 12 katı alan kül oldu
Avustralya'daki yangınlarda İstanbul'un 12 katı alan kül oldu

Avustralya'daki yangınlarda İstanbul'un 12 katı alan kül oldu

Avustralya'da yanan bölgelerin, İstanbul'un yüz ölçümünün yaklaşık 12 katı olduğu ifade ediliyor.

A+A-

Avustralya tarihinin en büyük orman yangınlarından biri haftalardır devam ederken, yanan bölgelerin toplam 6 milyon hektarı aştığı tahmin ediliyor. Bu alan, İstanbul'un yüz ölçümünün yaklaşık 12 katı.

Kötü hava şartları ve devasa boyutları nedeniyle kontrol altına alınamayan yangınlar, ülkede daha önce görülmemiş boyutlarda tahliye operasyonlarını da mecbur kıldı. Sadece New South Wales eyaletinde bin 365 ev yok olurken, ülke genelinde de en az 23 kişi yangın nedeniyle hayatını kaybetti.

'Kendi hava sistemini oluşturuyor'

Uzmanlar, Avustralya'daki yangınların "kendi hava sistemini" oluşturmaya başladığı uyarısını yapıyor. Açığa çıkan sıcaklık nedeniyle yangın bulutu ve fırtınaların meydana geldiğini belirten uzmanlar, bu durumun çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini ifade ediyor.

Pazartesi günü bir itfaiye aracı yangın bulutlarından oluşan bir fırtınaya kapılmış ve bir itfaiyeci hayatını kaybetmişti.

Hükümet askeri rezervleri sevk edecek

Avustralya hükümeti, olağanüstü koşullarla mücadele edebilme adına askeri rezervden 3 bin kişinin yangın bölgelerine sevk edileceğini duyurdu.

Avustralya tarihinde ilk defa rezerv askerlerinin zorunlu göreve çağrılması, afetin boyutlarını da gözler önüne seriyor. Askerler, çevresiyle irtibatı kesilen topluluklara insani yardım götürerek, tahliyelerde ve yolların açılmasında rol alacak.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler