1. İNSAN VE YAŞAM

  2. NASA Avustralya'daki yangınların uydu görüntülerini yayınladı
NASA Avustralya'daki yangınların uydu görüntülerini yayınladı

NASA Avustralya'daki yangınların uydu görüntülerini yayınladı

Tüm dünyanın gözleri önünde aylardır devam eden Avustralya yangını neredeyse bir kıtanın yok olmasına yol açtı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Tüm dünyanın gözleri önünde aylardır devam eden Avustralya yangını neredeyse bir kıtanın yok olmasına yol açtı.

Orman yangınlarında 20 milyon dönümün üzerinde arazi kül oldu. Milyonlarca hayvan hayatını kaybetti. Aynı şekilde yaşamını kaybeden insanlar da var. NASA yaptığı paylaşımla Avustralya yangını ile ilgili fotoğrafları yayınlandı. 

NASA Avustralya yangını fotoğrafları ile olanları uydudan gösterdi.

NASA Avustralya yangını fotoğrafları ile gündemde

ShiftDelete'nin haberine göre, NASA tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Avustralya’daki orman yangınlarının yıkıcı etkisini gözler önüne serdi. Eskiden dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Kanguru Adası’nın üçte biri yok oldu.

Kanguru Adası, deniz aslanlarının, koalaların ve nesli tükenmekte olan kuş türleri ile birlikte birçok yaban hayatın evi konumundaydı. Ancak, paylaşılan görüntüler Avustralya yangını ile ilgili çarpıcı detayları ortaya çıkardı.

NASA’nın Terra uydusu, 16 Aralık 2019’da ve 7 Ocak 2020’de iki ayrı fotoğraf çekti. Bu fotoğraflar adanın üçte birinin nasıl kül olduğunu gözler önüne serdi. Fotoğrafların aradaki farklı aşağıda görebilirsiniz.

Toplamda 480 milyon hayvanın hayatını kaybettiği yangında, 25.000 koalanın öldüğü tahmin ediliyor.

Son aylarda, Avustralya’da yaklaşık 20 milyon dönüm alan yandı. Yetkililer yangınların daha aylar sürebileceğini söyledi. Bu arada en az 25 kişi bu yangınlarda hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sydney Üniversitesi’nden ekolog Chris Dickman, Avustralya’nın iklim değişikliğinin etkilerini dünyadaki diğer bölgelerden daha önce gördüğüne dikkat çekti. Bu yangınlar, küresel olarak neler olacağının bir önizlemesi olarak değerlendiriliyor.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler