1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Babacan: Türkiye şu an kötü yönetiliyor
Babacan: Türkiye şu an kötü yönetiliyor

Babacan: Türkiye şu an kötü yönetiliyor

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümet değişikliği olmadan Türkiye'de sorunların çözülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Independent Türkçe
A+A-

FOX TV’deki bir programa katılan Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tüm anketlerde vatandaşların “Bir numaralı sorunum ekonomi” dediğini hatırlatan Babacan, “Fakat tüm açıklamalar ekonominin iyiye gittiği yönünde. Hükümet hastalığı kabul etmiyor. Öncelikle teşhisi koymak lazım” dedi.

“Türkiye’nin kalkınmasının tek yolu, yatırım, üretim ve ihracat”

Son bir yılda toplam istihdamın 2 milyon 600 bin düştüğünü kaydeden Babacan, gençlerde işsizlik oranının yüzde 25 civarında olduğunu belirterek, “Artık iş aramaktan vazgeçmiş insanlar var. Ülkeye yatırım lazım. Türkiye’nin kalkınmasının tek yolu yatırım, üretim ve ihracat” diye konuştu.

Babacan, “Kimse suçluyu başka yerde aramasın, Türkiye şu an kötü yönetiliyor. Hükümet değişikliği olmadan Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Sorunlar büyük ama çözümler de bir o kadar kolay”

Pandemiden önce Türkiye’nin kendi eliyle çıkardığı bir ekonomik krizin içine düştüğünü ifade eden Babacan, Merkez Bankası rezervlerinin pandemiden önce tüketildiğini aktardı.

İnsanların giderek fakirleştiğini ve kadınların iş aramaktan vazgeçtiğini söyleyen Babacan, sorunların büyük ama çözümünde bir o kadar kolay olduğunu ifade etti.

Babacan’ın açıklamalarında öne çıkan konu başlıkları şöyle:

“Biz sadece eleştirmiyoruz, çözüm için ne gerekiyorsa onu da öneriyoruz”

- Biz sadece eleştirmiyoruz. Çözüm için, tedavi için ne gerekiyorsa onu da öneriyoruz. Tecrübeli ve işi bilen bir ekip olarak reçete hazırlıyoruz, paylaşıyoruz.

- Halkımız en önemli sorun 'ekonomi' diyor, hükumet ekonomimiz uçuyor diyor. Böyle bir şey olamaz; bu ancak güvensizliği çoğaltır.

- Varlık fonu gelecek nesillere 60 milyar dolar borcu yüklemiş durumda. Varlık fonu uygulamasına zamanında da şiddetle karşı çıktık. Yazık günah değil mi?

“Hükümet işten çıkarmayı yasaklayarak, istatistikleri güzel göstermeye çalışıyor”

- Başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankaları, fayda ve risk analizlerine dayanmadan, piyasa gerçeklerinden uzak parametrelerle kredi vermeye zorlamaktan derhal vazgeçilmeli.

- Uluslararası tecrübesi olan bir ekonomi ekibi yalnızca DEVA Partisi'nde var. Bu ekonomik reçeteyi hazırlayan ekip, dünyanın herhangi bir yerindeki krizi çözmeye gitse 3 ayda tüm sorunları çözer.

- Memleketin bu kadar yakıcı sorunu varken siyasi gündem, içi boş tartışmalarla dolu. Şöyle bir haberlere baktığınızda, bu ülkenin problemleri için hangi çözüm üretiliyor göremiyorum.

- Hükümet işten çıkarmayı yasaklayarak, TÜİK’in istatistikleri olduğundan daha güzel göstermesini sağladı."

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler