1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Belarus seçime gidiyor: 26 yıllık Lukaşenko iktidarı son bulacak mı?
Belarus seçime gidiyor: 26 yıllık Lukaşenko iktidarı son bulacak mı?

Belarus seçime gidiyor: 26 yıllık Lukaşenko iktidarı son bulacak mı?

Belarus halkı cumhurbaşkanlığı seçimi için yarın sandığa gidiyor.

A+A-

Belarus'ta Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun görev süresinin sona ermesi nedeniyle halk yarın cumhurbaşkanı seçimi için sandığa gidiyor.

Merkez Seçim Komisyonunun verilerine göre, 6 milyon 844 bin 932 seçmenin bulunduğu ülkede 44’ü yurt dışında olmak üzere 5 bin 767 sandıkta oy kullanılacak.

Belarus yasalarına göre, seçmen listesinde yer alan vatandaşların yarısından fazlasının oylamaya katılması halinde cumhurbaşkanı seçimi geçerli kabul ediliyor. Cumhurbaşkanı adayı, oylamaya katılan seçmenlerin yarısından fazlasının kendisine oy vermesi durumunda seçilmiş sayılıyor. Oyların yarısından fazlasını hiçbir adayın alamaması halinde en yüksek oyu alan iki aday ikinci tura kalacak.

Seçim günü sandığa gidemeyecek seçmenlerin "erken oy verme" işlemi için hafta başından itibaren sandıklar açılmıştı.

Lukaşenko 6. dönemi için yarışıyor

Ülke çapında iktidara karşı protesto gösterilerinin alevlendiği bir dönemde, 26 yıldır ülkeyi yöneten 65 yaşındaki Cumhurbaşkanı Lukaşenko, seçimlerde 6. dönemini kazanmak için yarışıyor.

Lukaşenko'nun seçimlerdeki en büyük rakibi 37 yaşındaki eski öğretmen Svetlana Tikhanovskaya olarak görülüyor. Tikhanovskaya ülke genelinde yaptığı mitinglerde, ülkenin duraklayan Sovyet tarzı ekonomisini ve hükümetin koronavirüs salgınına karşı verdiği tepkiyi eleştiriyor.

Ülkenin başlıca müttefiki Rusya ile arasında yaşanan çatışmanın artması, Lukaşenko iktidarını zora sokan faktörlerden biri olarak görülüyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler