Belçika Suriye'deki kamplardan 22 kadın ve çocuğu geri aldı

Belçika Suriye'deki kamplardan 22 kadın ve çocuğu geri aldı

Belçika, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikiye ilçesindeki Roj kampında bulunan 6 kadın vatandaşı ile 16 çocuğu ülkelerine geri getirdi.

Belçika, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikiye ilçesindeki Roj kampında bulunan 6 kadın vatandaşı ile 16 çocuğu ülkelerine geri getirdi. Söz konusu kamp, YPG'nin kontrolünde bulunuyor. 

Başbakan Alexander de Croo'nun ofisinden yapılan açıklamada, kadınların IŞİD'le olan bağlantıları nedeniyle doğrudan hapsedildiği belirtildi.

Açıklamada, kadınların geri alınmasının, bu kişilerin daha iyi izlenmesine ve kontrol edilmesine olanak tanıdığı için ulusal güvenliğin yararına olduğu ifade edildi.

Belçika ilk olarak 17 Temmuz 2021'de Hol Kampı'ndan 6 kadın vatandaşı ile 10 çocuğunu geri getirmişti.

Belçika federal savcısı, "Dün gece, Belçika vatandaşı annelerin eşlik ettiği 16 Belçikalı çocuğu Suriye'den geri getirme operasyonunun son aşaması gerçekleşti" ifadesini kullandı.

Çocukların yanı sıra 6 kadının kara yoluyla önce Irak sınırına oradan da askeri uçakla Belçika'ya getirildikleri ve çocukların tamamının 12 yaş altı oldukları kaydedildi.

Ülkeye getirilen çocukların sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından gençlik koruma hizmetlerine teslim edilecekleri belirtildi.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.