1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Beş çocuktan dördü fiziksel aktivitede bulunmuyor
Beş çocuktan dördü fiziksel aktivitede bulunmuyor

Beş çocuktan dördü fiziksel aktivitede bulunmuyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni bir raporuna göre çocuklar hareket eksikliği yaşıyor.

Deutsche Welle
A+A-

Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni bir raporuna göre çocuklar hareket eksikliği yaşıyor. Lancet Child & Adolscent Health adlı sağlık dergisinde sonuçları yayınlanan ve 1,6 milyon kişi üzerinde yapılan araştırmada 146 ülkede çocukların 2001 ve 2016 yıllarındaki günlük bedensel hareketliliği karşılaştırıldı. 11 ile 17 yaşları arasındaki çocuklarda günlük hareket miktarının karşılaştırıldığı ankette katılımcıların yüzde 81'inin günde bir saatten az hareket ettiği saptandı. Hareket eksikliğinde bölgelere ya da ülkelere göre büyük farklılıklar görülmüyor. Araştırma raporunun yazarlarından Regine Guthold "Birçok ülkede gençlerin yüzde 80 ila 90’ı önerilen bedensel aktiviteyi yerine getirmiyor" dedi.

Fiziksel aktivite yetersizliğinin en az olduğu ülke yüzde 66 ile Bangladeş olurken hareket eksikliğinin en yüksek olduğu ülke yüzde 94 ile Güney Kore oldu.

Türkiye’de 2001 yılında yüzde 82 olan fiziksel aktivite yetersizliği 2016 yılında yüzde 81 olarak tespit edildi. Bu rakamlar tüm ülkelerde olduğu gibi cinsiyete göre de değişiklik gösteriyor. 2001 yılında Türkiye’de erkek çocuklarda aktivite yetersizliği yüzde 78,7 iken 2016 yılında aynı oran yüzde 76,6 olarak kaydedildi. Kız çocuklarında ise 2001 yılında yüzde 85,9 olan fiziksel aktivite yetersizliği 2016’da yüzde 86,9 olarak kayıtlara geçti.

Almanya'da ise 2001 ve 2016 yıllarında fiziksel aktivite yetersizliği yüzde 83 olarak tespit edildi.

Araştırmada ergenlerde fiziksel aktivite yetersizliğinin nedenleri incelenmedi. Ancak raporun yazarlarından Leanne Riley dijitalleşmenin "ergenlerin hareket biçimlerini değiştirmiş" olabileceği, gençlerin bu nedenle "daha fazla oturduğu, daha az aktif olduğu" yorumunu yaptı.

Regine Guthold da "Her gün 60 dakika fiziksel aktivite biriktirdikleri takdirde, bu yeterli. Her gün, tüm hafta boyunca. Bu aktif oyun oynamak olur, yürümek ya da okula bisikletle gitmek olur, beden eğitimi dersi olur, yani her şey olabilir ama bunu 60 dakika yapmaları gerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi bu" diye konuştu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler