1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Beyrut’taki patlamada dış müdahale ihtimali araştırılacak
Beyrut’taki patlamada dış müdahale ihtimali araştırılacak

Beyrut’taki patlamada dış müdahale ihtimali araştırılacak

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut’taki patlamada 'ya ihmal ya da füze veya bombayla dışarıdan müdahale' olasılıklarını gündeme getirdi.

Deutsche Welle
A+A-

Lübnan'ın başkenti Beyrut’ta salı günü yaşanan patlamanın ardından başlatılan soruşturmanın ayrıntıları belli oldu.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre soruşturma üç ayaklı olarak yürütülüyor. Soruşturmanın ilk aşamasında patlayıcı materyalin limana nasıl geldiği ve burada saklandığına bakılacak. Ardından soruşturmanın bir ihmal mi yoksa kaza mı olduğu araştırılacak. Üçüncü aşamada ise bir dış müdahalenin patlamanın sebebi olup olmadığına yoğunlaşılacak.

Mişel Avn, patlamaya ilişkin soruşturmanın 20 kişiye odaklandığını belirtti. Patlamaya ilişkin uluslararası soruşturma çağrılarını ise “hakikati kaybetmemize yol açar” diyerek reddetti.

Patlamanın bir sabotaj sonucu meydana geldiğine dair kesin bir kanıt bulunmazken Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn patlamanın sebebinin henüz kesin olarak belirlenemese de "havadan roket, bomba ya da başka türden bir müdahalenin olması ihtimalinin de olabileceğini" söyledi. Benzer iddialar daha önce ABD Başkanı Donald Trump tarafından dile getirilmişti. Lübnan'ın İsrail ile savaş halinde olması sebebiyle patlamada İsrail’in parmağı olduğu iddiaları ortaya atılmış,ancak İsrail Savunma Bakanlığı resmi açıklama yaparak iddiaları kesin bir dille reddetmişti.

Soruşturmanın ayrıntılarına vakıf olan resmi bir kaynak, Reuters haber ajansına limanda tutulan patlayıcılarla ilgili yetkililere defalarca uyarı yapıldığı, ancak yıllarca hiçbir önlem alınmadığını söyledi. Tedbirsizlik ve ihmalin patlamanın asıl sebebi olduğunu ifade etti. Aynı kaynak, patlamaya sebep olan yangının doğrudan patlayıcı maddenin tutulduğu depoda başlamadığı, önce 9 numaralı depoda başladığını ardından amonyum nitratın tutulduğu 12 no'lu depoya sıçradığını söyledi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler