Biden ile Putin'in beklenen görüşmesi yarın

Biden ile Putin'in beklenen görüşmesi yarın

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin-Biden zirvesinin 4-5 saat sürmesi bekleniyor.

Uluslararası siyasette gözler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden'ın yarın yapacağı görüşmeye çevrildi. İki liderin İsviçre'nin Cenevre kentinde biraraya gelmesi planlanırken,  Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov görüşmenin 'aralar ve format değişikliği ile birlikte 4-5 saat süreceğini söyledi.

Putin'in dış politika danışmanı Yuri Uşakov ise görüşmelerde herhangi bir somut anlaşma planlanmadığını, bununla birlikte zirvenin faydalı olacağını ve pratikte iyimserlik sebebi olduğunu söyledi. Rusya'nın 1998-2008 arasında Washington büyükelçiliğini yapmış olan Uşakov, ikili ilişkiler için "Durum kritik seviyeye yakın bir noktada. Tabii ki bu bağlamda bir şey yapılması gerekiyor" diye konuştu. 

Putin ve Biden'ın görüşmesi, ABD-Rusya ilişkilerinin son derece gergin olduğu bir dönemde ve G7 ile NATO zirvelerinde Rusya'nın sertçe eleştirilip tehdit addedilmesinin hemen ardından geliyor. Uşakov'un verdiği bilgiye göre, iki liderin görüşmesinin gündeminde nükleer istkrar, iklim değişikliği, siber güvenlik, her iki ülkede diğerinin vatandaşı olup cezaevinde tutulan kişiler gibi konular ele alınacak. Suriye ve Libya'nın da önemli gündem maddelerini oluşturması bekleniyor. 

Kaynak: Duvar

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.