1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Yamanel 'yeni normal'in 4 kuralını açıkladı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Yamanel 'yeni normal'in 4 kuralını açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Yamanel 'yeni normal'in 4 kuralını açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, 'yeni normal'in 4 kuralını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme sürecini açıklarken ilk kez ifade ettiği 'yeni normal' döneminde uygulanacak kuralları anlattı.

Prof. Dr. Yamanel, vatandaşların virüs tedbirleri kapsamında önlemlerini gevşetmemesi uyarısında bulunarak, "Kesinlikle bireysel kurallarımızı gevşetmememiz gerekiyor. Zaten alınan esnetme kararlarında da temel kurallar kaldı. Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı. 'Yeni normal'  kurallarından aşının bulunup ya da çok etkin bir ilacın bulunup bağışıklığın global bir şekilde oluşmasından sonra vazgeçilebilir. Ondan dolayı 'yeni normal' kurallarını bu süreye kadar korumamız gerekir" diye konuştu.

"Gevşetirsek yeni pikler görebiliriz"

Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını dile getiren Yamanel, şöyle devam etti:

"Eğer etkin bir aşı ya da etkin bir tedavi yöntemi bulunamadıktan veya global bir bağışıklık olmadıktan sonra mutlaka AVM'ler de açılsa, okullar da açılsa mutlaka sosyal mesafeyi korumamız lazım. İzolasyona, maske takmaya ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz lazım. Eğer biz bu temel kurallara uyarsak herhangi bir artış olacağını düşünmüyorum. Ama bu temel kuralları gevşetirsek o zaman yeni pikler ve vaka sayılarında artış görebiliriz."

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler