1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Binali Yıldırım'ın adaylığı 'anayasa ihlali' ile gündemde
Binali Yıldırım'ın adaylığı 'anayasa ihlali' ile gündemde

Binali Yıldırım'ın adaylığı 'anayasa ihlali' ile gündemde

Binali Yıldırım'ın, İstanbul belediye başkanlığı adaylığına karşın meclis başkanlığı görevini sürdürmesi "Anayasa ihlali" olarak görülüyor.

Deutsche Welle
A+A-

Muhalefet partileri, hukuk çevreleri, sivil toplum örgütleri ve hatta hükümet partisi AK Parti'de TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı "Anayasa ihlali" açısından tartışma konusu oldu.

Yıldırım’ın belediye başkanlığına adaylığı durumunda istifa edip etmeyeceği konusunda AK Parti içinde yaşanan tartışmaların "İstifaya gerek yok" şeklinde sonuçlandığı bilgisi Ankara’da siyaset kulislerine çoktan yerleşti.

AK Parti'de, Yıldırım’ın istifasına gerek olmadığını savunanlar açıkça "Anayasa’da böyle bir yasak var ancak yaptırımı yok" diyor. AK Parti içinde genel kanı, "yaptırımı olmayan bir yasağa uymanın çok da şart olmadığı" yönünde.

Oysa Anayasa’nın 94'üncü maddesini temel alan muhalefet partileri ve hukuk çevreleri Binali Yıldırım’ın TBMM başkanlığından istifa etmek zorunda olduğu konusunda ısrarlı.

Zira 94'üncü madde, "TBMM Başkanı, başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında Meclis tartışmalarına katılamazlar; başkan ve oturumu yöneten başkanvekili oy kullanamazlar" ifadesini içeriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler