Birleşik Arap Emirlikleri Bayraktar TB2'yi envanterine katmak üzere

Birleşik Arap Emirlikleri Bayraktar TB2'yi envanterine katmak üzere

Birleşik Arap Emirlikleri'nin çok sayıda Bayraktar TB2 satın alımı için Baykar Teknoloji yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiği bildirildi.

Birleşiş Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye ilişkilerinin iş birliği merkezli bir sürece dönüşmesi sonrasında Abu Dabi yönetiminin Baykar Teknoloji üretimi silahlı insansız hava araçları (SİHA) hakkında Türk yetkililerle görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Middle East Eye'ın (MEE) haberine göre, aylardır devam eden görüşmeler sonucunda BAE'nin Bayraktar TB2 SİHA'ya göz koyduğu aktarılıyor.

Abu Dabi yönetimine bağlı bağlı Tevazun Ekonomi Konseyi ile Baykar yetkililerinin mart ayından bu yana devam ettirdiği görüşmelerden elde edilen bilgilere göre BAE'nin toplu satın alım teklifinde bulunduğu belirtiliyor.

Buna göre görüşmelerde, 120 adet Bayraktar TB2 tedarikinin yanı sıra çok sayıda mühimmat, komuta ve kontrol merkezi ve eğitim paketi bulunuyor.

MEE kaynaklarına göre 120 adet TB2 ve diğer araçların yer aldığı paketin toplam değeri 2 milyar dolara yakın.

Öte yandan kaynaklar, anlaşma konusunda ilerlemeler sağlanması durumunda TB2'nin bazı parçalarının BAE'de inşa edilecek bir Baykar tesisnİde üretilebileceğine işaret etti.

Daha önce Baykar'a ait bir fabrikanın BAE'de kurulmak istendiği iddia edilmiş ancak Baykar sözcüsünün yaptığı açıklamada BAE'de bir fabrika kurulacağı iddiaları yalanlanmıştı.

MEE'ye daha önce konuşan bir kaynak Baykar'ın BAE'de bir üretim merkezi kurma aşamasında olduğuna değinmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında BAE'nin "'Baykar'ın fabrikasını bizim burada kurabilirsin'" teklifinde bulunduğunu söylemişti.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.