1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Birleşmiş Milletler: Myanmar'da şiddet devam ediyor
Birleşmiş Milletler: Myanmar'da şiddet devam ediyor

Birleşmiş Milletler: Myanmar'da şiddet devam ediyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi (UNHCR), Myanmar'da yaşayan Müslüman halka yönelik şiddet uygulamalarının devam ettiğini ve halkın Bangladeş'e kaçışının devam ettiğini açıkladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi (UNHCR), tarafından yapılan açıklamada Myanmar’ın Rohingya ve Chin eyaletlerinden Bangladeş’e kaçışların devam ettiği ve yerlerinden edilen mültecilerin yaşadığı olumsuz insani durumlarının da sürdüğü belirtildi.

Bölgeye BM yardım kuruluşları tarafında insani yardımın devam ettiğini vurgulayan yetkililer, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetin sürdüğünü belirtti, yüz binlerce Arakanlı Müslümanın yerlerinden edildiğini kaydetti.

“Hala devam eden şiddet endişe veriyor”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi sözcüsü Andrej Mahecic, bölgede devam eden şiddet ve bu durumdan kaynaklanan insani endişelerinin sürdüğünü belirterek, Bangladeş hükümetine barınma ve destek sağlama politikasını sürdürme çağrısında bulundu

Sözcü Mahecic, “Ağustos 2017'den şimdiye kadar 720 bin kişi Myanmar’dan Bangladeş’e kaçtı. Bangladeş’teki mülteci kamplarına halen kaçışlar oluyor. Şiddet sürdükçe yerinden olanların sayısı artıyor. Bangladeş’teki mülteci kamplarına ulaşanlar sayısıyla ilgili de bize ulaşan bilgiler var. Şu anda günde ortalama 200 Arakanlı Müslüman’ın kamplara barınma ve sığınma talebiyle çok zor şartlarda ulaştığı belirtiliyor. Şu ana kadar kamplara yüz binlerce kişiye katıldı. Ancak şu andaki durumu tam olarak ölçemiyoruz. Bölgede baskı ve şiddet sürüyor. Kaçışlar devam ediyor. Bangladeş’e müteşekkiriz. Büyük bir cömertlik gösterdikleri için minnettarız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler