1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. BM yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde iş yapan 112 şirketi açıkladı
BM yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde iş yapan 112 şirketi açıkladı

BM yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde iş yapan 112 şirketi açıkladı

Birleşmiş Milletler, Filistin bölgelerinde İsrail'in kurduğu yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren 112 firmanın ismini açıkladı.

BBC Türkçe
A+A-

İsrail, Birleşmiş Milletler'in yayımladığı, İsrail'in Filistinlilerin yaşadığı bölgelerde uluslararası hukuka aykırı olarak yaptığı yerleşimlerde iş yapan 112 şirketin listesini "utanç verici" diye nitelendirerek reddettiğini açıkladı.

Filistinliler ise, uzun zamandır açıklanmasını bekledikleri listeyi "uluslararası hukukun zaferi" diyerek karşılıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin hazırladığı listede Airbnb, TripAdvisor, Booking.com ve Motorola gibi dev uluslararası şirketler de var.

İsrail ise, bu listeyi "reddettiğini" Dışişleri Bakanı İsrael Katz'ın açıklamasıyla duyurdu:

"Bu yayın, İsrail'e zarar vermek isteyen ülkelerin ve örgütlerin baskısına utanç verici şekilde teslim olmak demektir."

Aynı açıklamada, listeyle ilgili kaygılarını dile getiren ülkeler de olduğu belirtiliyor.

İsrail'de iktidarda olan sağ görüşlü hükümete göreve geldiğinden bu yana büyük destek veren ABD Başkanı Donald Trump'ın, raporun yayımlanmaması için BM'ye baskı yaptığı belirtiliyor

Yahudi yerleşimlerinde ticaret tartışmalı

İnsan Hakları Konseyi'nin 2016 yılında aldığı bir karar gereği yayımlanması gereken liste, yaklaşık 4 yıl sonra BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet öncülüğünde hazırlandı.

İsrail'in işgal ettiği bölgelerde yapılan ticari faaliyetlerin hukuki zemini de tartışmalı. Avrupa Adalet Divanı'nda alınan karara göre Avrupa ülkeleri bu bölgelerden ithal ettiği ürünleri satışa sunarken hangi bölgeden geldiğini açıkça etiketlemek zorunda. Örneğin, Batı Şeira'daki bir yerleşim biriminden gelen şarap "İsrail Malı" olarak Avrupa'da satılamıyor. AB'ye gönderilen meyve, sebze ve şarabın üzerinde üretildikleri yerin yazılması, İsrail’e ait bir yerleşim yerinde üretilmeleri halinde de bunun ayrıca belirtilmesi gerekiyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki de kararın uygulanmış olmasının "uluslararası hukuk ve diplomatik çabanın zaferi olduğunu" söyledi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında 600 bin İsrailli

İşgal altındaki Filistin topraklarında karşı görüşteki BM kararlarına rağmen kurulan İsrail'in yerleşim yerlerinde, yaklaşık 600 bin İsrailli yaşıyor.

Yerleşimcileri temsil eden Yesha Konseyi, bu listenin BM'nin "İsrail'e karşı hareket eden yanlı ve tarafsız olmayan bir organ olduğunu bir kez daha gösterdiğini" söyledi.

İsrailli yetkililer, bu listenin ülkenin özel sektörünü olumsuz etkileyebilecek geniş çaplı bir boykotu tetiklemesinden endişeleniyor.

Aynı zamanda İnsan Hakları Konseyi'nin meşruiyetini sorguluyorlar. Çünkü konseyde, her toplantıda ayrıca gündeme getirilmesine gerek duyulmadan gündeme alınan tek ülke, İsrail.

İsrailli yerleşimleri artık yasa dışı kabul etmediğini duyuran ABD, konseyden çekilmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler