1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Bolivya'da Morales yanlılarının protestosunda ölü sayısı 25'e yükseldi
Bolivya'da Morales yanlılarının protestosunda ölü sayısı 25'e yükseldi

Bolivya'da Morales yanlılarının protestosunda ölü sayısı 25'e yükseldi

Bolivya'da halk Evo Morales'in istifası sonrası geçici devlet başkanlığına seçilen Jeanine Anez'e karşı sokaklarda.

A+A-

Bolivya'da Evo Morales'in istifası sonrası geçici devlet başkanlığına seçilen Jeanine Anez aleyhine yapılan gösterilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti, olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti. Bu gelişmeyle 20 Ekim'deki seçimlerden bu yana süregelen şiddet olaylarında ölü sayısı 25'e yükseldi.

Ülkenin idari kenti La Paz yakınlarındaki Hükümet Sarayı'nın da bulunduğu Murillo Meydanı'nda bu kez Morales taraftarları protesto gösterisi düzenledi. Eylemciler yeni göreve gelen Anez'i 'ırkçı ve darbeci' olmakla suçlayarak istifasını istedi.

Bolivya'da 20 Ekim'de yapılan seçimleri sosyalist lider Evo Morales kazanmış, ancak muhalifler seçimlerde hile yapıldığını gerekçe göstererek haftalar süren protesto gösterilerine başlamıştı. Çıkan olaylarda bugüne kadar 8'i gazeteci, 56'sı polis, 715 kişi yaralanırken, bini aşkın kişi gözaltına alındı, en az 50 kişi de tutuklandı.

Protestolar sonrası ordunun baskısıyla Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales istifa ederek Meksika'ya sığındı. Çok uluslu Yasama Meclisi'nin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez, Morales'in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının yer almadığı oturumda geçici devlet başkanı seçildi.

2006'da göreve gelen Evo Morales 14 sene boyunca Bolivya Devlet Başkanlığı görevini yürütmüştü.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler