1. HABERLER

 2. AVRUPA

 3. Boris Johnson yeni Brexit planını açıkladı: Süper Kanada
Boris Johnson yeni Brexit planını açıkladı: Süper Kanada

Boris Johnson yeni Brexit planını açıkladı: Süper Kanada

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Brexit planının değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Süper Kanada" adındaki kendi planını duyurdu.

BBC Türkçe
A+A-

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Daily Telegraph gazetesi için "Daha iyi bir Brexit planı" başlıklı bir makale kaleme aldı. Johnson makalede, gündemdeki Chequers Planı ile halkın talebinin yerine getirilemediğini belirterek, "yarısı içeride - yarısı dışarıda" yaklaşımı benimsenerek hata yapıldığını savundu.

Johnson ayrıca, mevcut plan için eğer uygulamaya konulursa, "seçmenlerin kandırılmış olacağını" ileri sürdü. Eski Dışişleri Bakanı, "En az Kanada ile AB arasında yakın zamanda varılan" kadar gevşek bir serbest ticaret anlaşması yapılması gerektiğini yazdı:

Chequers Planı isimli stratejiyle, İngiltere ile AB arasında malların serbest dolaşımının güvence altına alınmasını öngörüyor.

Johnson'ın Süper Kanada teklifine göre:

 • Tüm ithal ve ihraç ürünlere sıfır gümrük vergisi ve kotası uygulanacak,
 • Her iki tarafın ürünlerinin birbirlerinin standartlarını karşıladığını güvence altına almak için düzenlemeler yapılacak,
 • Tedarik zincirini işler durumda tutmak için teknolojik çözümler üretilecek,
 • Ürünler kadar hizmetleri de güvence altına alan bir anlaşma yapılacak,
 • Brexit müzakerelerindeki en hassas konuların başında gelen Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti fiziki sınırı konusunda ise "ekstra prosedürlerin" sınırdan uzak bir yerde görülebileceğini savundu.

Johnson'ın Brexit çıkışı zamanlaması ile dikkat çekti

Boris Johnson, böyle bir anlaşmanın yapılabilmesi için İngiltere'nin "zaman kazanmasının" zorunlu olduğunu da söyledi ve geçiş sürecinin 2020 sonrasına uzatılması gerektiğini vurguladı.

Johnson'ın Brexit planı çıkışının Muhafazakar Parti'nin konferansının hemen öncesine gelmesinin önemli olduğu belirtiliyor. Başbakan Theresa May'in kendi milletvekillerinden Brexit yaklaşımını değiştirmek konusunda baskı görebileceği ifade ediliyor.

Johnson, İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaşadığı Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) stratejisi tartışması sonrası kabineden istifa etmişti.

May'in tartışmalı Brexit planında neler var?

 • İngiltere tarım ürünleri de dahil olmak üzere AB ile kararlaştırılan ortak kurallara uyacak.
 • AB ile İngiltere'nin kara sınırı olan Kuzey İrlanda-İrlanda sınırında ticaretin kesintisiz gerçekleşmesi sağlanacak.
 • Parlamento İngiltere'nin ticaret politikasına kendisi karar verecek, gerektiğinde AB kurallarının dışına çıkabilecek fakat bunun da sonuçları olabileceğini kabul edecek.
 • İngiltere-AB anlaşmalarına dair ortak bir yargı çerçevesi oluşturulacak ve İngiltere'deki kararları İngiliz mahkemeleri, AB'deki kararları AB mahkemeleri verecek. Ortak kuralların uygulandığı konularda İngiliz mahkemeleri AB kanunlarına göre karar verecek.
 • İngiltere ülke sınırlarında kullanılacak ürünlerin ithalatında kendi gümrük vergilerini uygularken AB'ye gitmesi planlanan ürünleri AB'nin gümrük kurallarıyla ithal edecek.
 • Böylece malların serbest dolaşımı sürerken, emeğin serbest dolaşımı sona erecek.
 • AB vatandaşları İngiltere'de istedikleri gibi yaşayamayacak. Fakat AB ile İngiltere, iki taraftan insanların diğer tarafa turizm, eğitim veya çalışma amacıyla gitmesini kolaylaştırmak için bir çerçeve oluşturacak.

Avrupa Birliği, ortak pazarını zayıflatma riski taşıdığını söylediği bu plana karşı çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler