1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Brüksel'in 'HDP savunmasına' Ankara'dan tepki geldi
Brüksel'in 'HDP savunmasına' Ankara'dan tepki geldi

Brüksel'in 'HDP savunmasına' Ankara'dan tepki geldi

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilciliğinden HDP'ye yönelik baskılar ile ilgili salı günü yapılan açıklamalara Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan tepki geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilciliğinden HDP'ye yönelik baskılar ile ilgili salı günü yapılan açıklamalara Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan tepki geldi.

HDP'li milletvekillerine yönelik soruşturma başlatılmasından endişelenen ve Türkiye'nin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve özgürlüklerine saygı göstermesi gerektiği yönünde açıklamalara ilişkin olarak Kalın "Bir kez de olsa, belki Gara'da 13 kişiyi acımasızca infaz eden AB listesinde yer alan terör örgütü PKK hakkında endişelenebilirsiniz. Yoksa bu PKK lobisiyle başınızı belaya sokar mı?" diye sorarak tepki gösterdi

Brüksel: Siyasi yargılama görünümü veren hukuki süreçler

Yüksek Temsilci Josep Borrell'in Sözcüsü Peter Stano'nun Twitter hesabından, HDP'li milletvekillerine yönelik artan baskıdan bahsettiği mesajında şu ifadeler yer almıştı:

"AB HDP ve üyelerine yönelik süregelen baskılardan derin endişe duymaktadır. Son dönemde tutuklamalar ve seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması uygulamalarıyla siyasi yargılama görünümü veren hukuki süreçler ve TBMM üyelerinin parlamenter dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleri olduğunu görüyoruz. Tüm bu gelişmeler, HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasına yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmaması ve yüzlerce yerel politikacı, seçilmiş yetkili ve HDP üyelerinin terörle bağlantılı suçlar nedeniyle gözaltına alınması sonrasında yaşanıyor."

Stano, herhangi bir suç ve kusurlu davranış iddiasının hukuki süreçlerle kanıtlanması ve masumiyet karinesinin teminat altına alınması gerektiğini kaydederek, Avrupa Konseyi'nin uzun yıllardır üyesi ve AB üye adayı olan Türkiye'nin insan hakları, hukukun üstünlüğü ve siyasi örgütlenme özgürlüğü dahil olmak üzere demokratik sistemi teminat altına almak zorunda olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler