Cari açık 41 milyar dolarla dört yılın en yüksek seviyesinde

Cari açık 41 milyar dolarla dört yılın en yüksek seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Ağustos ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerine göre bu dönemde aylık cari açık 3,11 milyar dolarla beklentilerin altında kaldı.

Cari açık serisi Ağustos ayında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı verilere göre Ağustos ayında cari açık 3,11 milyar dolar oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi açığın 3,2 milyar dolar düzeyinde olması yönündeydi.

TCMB verilerine göre yıllık cari açık da 40,9 milyar dolar oldu. Böylelikle Ağustos ayında yıllık cari açık 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

TCMB'nin değerlendirmesine göre, bu gelişmede ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6,8 milyar dolar artarak 9,7 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.

Çekirdek gösterge olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 4,97 milyar dolar fazla vermişken, Ağustos ayında 6,3 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,5 milyar dolar artarak 7,2 milyar dolara yükseldi. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 1,43 milyar dolar artarak 5,13 milyar doları olarak gerçekleşti.

Net hata noksan girişi rekor seviyede

TCMB verilerine göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler Ağustos'ta 573 milyon dolar olarak kaydedildi.

Aynı dönemde portföy yatırımları 812 milyon dolar tutarında net giriş kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 17 milyon dolar ve 2,4 milyar dolar net kullanım gerçekleştirmişken, bankalar 260 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Resmi rezervlerde bu ay 10,8 milyar dolar net artış gözlendi.

Net hata noksanda ise Ağustos ayında da giriş devam etti. TCMB verilerine göre Ağustos ayında net hata noksan girişi 4 milyar dolar oldu. Ocak-Ağustos döneminde ise toplam net hata noksan girişi 28,3 milyar dolar olarak kaydedildi ve rekor seviyeye çıktı.

Ağustos'ta dış ticaret açığı rekor kırmıştı

Daha önce açıklanan dış ticaret verilerine göre, dış ticaret açığı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 159,9 artarak 4,31 milyar dolardan, 11,2 milyar dolara yükselmişti. Böylelikle aylık bazda tarihin en yüksek dış ticaret açığı kaydedilmişti.

Kaynak: Bloomberg HT

katki.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.