Çavuşoğlu: Türk heyet Rusya'da İdlib'i görüşecek

Çavuşoğlu: Türk heyet Rusya'da İdlib'i görüşecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib konusunu görüşmek üzere pazartesi günü Türk heyetinin Rusya'ya gideceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib konusunu görüşmek üzere pazartesi günü Türk heyetinin Rusya'ya gideceğini duyurdu.

Münih Güvenlik Konferansı için Almanya'da bulunan bakan burada Alman mevkidaşı Heiko Maas ile bir araya geldi.

Maas ile yaptığı görüşmede İdlib konusunun gündeme geldiğini aktaran Çavuşoğlu, 'Esed rejiminin İdlib'de siyasi çözüm yerine askeri çözüme inandığını ve son zamanlarda saldırganlığını artırdığını' belirtti.

Çavuşoğlu, bu saldırıları durdurmak için Türkiye'nin, Rusya ile çaba sarf ettiğine değinerek, "Pazartesi günü bizim heyetimiz Moskova'ya gidecek, daha önce Rus heyeti Ankara'daydı. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Ateşkesin tesis edilmesi için birlikte çaba sarf edilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, "İngiltere ve ABD'nin verdiği desteği, başta Almanya olmak üzere, Avrupa ülkelerinden ve Avrupa Birliği'nden (AB) de daha görünür şekilde görmek istiyoruz. Eğer biz bunu durduramazsak, büyük insani trajedi olacak." diye konuştu.

"Önemli olan ateşkesin sağlanması"

Çavuşoğlu, şu anda Türkiye sınırına yaklaşan insanlar için Almanya'nın da desteğiyle briket evler yaptıkları bilgisini paylaşarak, bunun geçici çözüm olduğuna dikkati çekti. Asıl önemli unsurun ateşkesin sağlanması olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Biz istiyoruz ki; Rusya ile yaptığımız ve yapacağımız görüşmelerde, diplomasi yoluyla bunu başaralım ama eğer bu mümkün olmazsa, gerekli tedbirleri de alacağımızı zaten Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) açıkladı. Çünkü rejim, sadece masum insanları hedef almıyor. Bizim sahadaki gözlem noktalarındaki askerlerimizi de hedef alıyor. Bizim buna müsamaha göstermemiz mümkün değil."

"Güvenlik tehdidine müsaade edemeyiz"

Öte yandan bir haber kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye yeni bir göç dalgasını kaldıramayacağını belirtti ve şöyle devam etti: "Güvenlik tehdidine müsaade edemeyiz. Türkiye İdlib'de sorumluluklarını yerine getirdi. Gözlem noktalarımız artık işgal edilen bölgelerde kaldı."

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.