Çeçenistan'da Kadirov'u eleştiren gence işkence

Çeçenistan'da Kadirov'u eleştiren gence işkence

Çeçenistan'da 19 yaşında bir genç Devlet Başkanı Ramazan Kadirov yönetimini eleştirdiği gerekçesiyle çırılçıplak soyularak bir şişeye oturtuldu ve özür diledi.

Çeçenistan'da bir gencin, Devlet Başkanı Ramazan Kadirov yönetimini eleştirdiği gerekçesiyle gördüğü işkencenin ardından çırılçıplak soyularak özür dilediği ve ardından boş bir şişeye oturtulduğunu gösteren video, insan hakları örgütlerinin tepkisine neden oldu.

The Daily Beast'İn haberine göre; Salman Tepsurkayev isimli 19 yaşındaki genç, Rusya ve Çeçenistan genelinde yayılan videoda, önce diz çökerek Kadirov'u eleştirdiği için Çeçen dilinde özür diliyor, ardından kameraya dönüp boş bir şişeyi alarak üzerine oturuyor.

Söz konusu şahsın, 1ADAT isimli Telegram grubunda moderatörlük yaptığı öğrenildi. Grupta Ramazan Kadirov ve zaman zaman da Rusya lideri Vladimir Putin'in eleştirildiği belirtiliyor.

İşkence videosunun sosyal medyada yayılmasının ardından özellikle yurt dışında yaşayan Çeçenler, bu eylemin Kadirov'un talimatıyla yapıldığı yorumunda bulundu. Kimileri de söz konusu insan onurunu kırıcı eylem için cevap verilmesi çağrısı yaptı.

İnsan hakları grupları ayrıca Tepsurkayev'in sanal basındaki faaliyetleri nedeniyle bu ay başında gözaltına alındığını da dile getirdi.

Hak örgütleri, devlet destekli olduğunu öne sürdükleri işkencenin ardından binlerce mesaj aldıklarını belirtti.

Rusya'ya bağlı ülkesini demir yumrukla yöneten Ramazan Kadirov, 2019'un kasım ayında yaptığı bir konuşmada, "İnsanlar arasındaki uyumu bozanlar, dedikodu yapanlar ve sorun çıkaranlar.. Eğer onları öldürerek, hapse atarak ya da korkutarak durdurmazsak hiçbir şey işe yaramaz." ifadelerini kullanmıştı.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.