"Çin Doğu Türkistan'a savaş uçakları konuşlandırıyor"

"Çin Doğu Türkistan'a savaş uçakları konuşlandırıyor"

Çin hava kuvvetlerinin Doğu Türkistan'a savaş uçakları konuşlandırdığı bildirildi.

Dow Network'ün 18 Ağustos tarihli haberine göre Çin hava kuvvetlerinin son birkaç gündür Doğu Türkistan'a savaş uçakları konuşlandırması dikkat çekti.

TurkistanPress'in haberine göre, Çin Hava Kuvvetlerinin Hotan'daki havaalanına J-20 savaş uçaklarının konuşlandırdığı, uydu görüntüleri ile doğrulandı.

Habere göre Doğu Türkistan'da yabancı uyduların ilk kez faal olduğu ve savaş uçakları keşfettiği, ancak Çin'in kaç uçak konuşlandırdığı ile ilgili detayların bilinmediği belirtildi.

Çin'in 5. nesil geliştirilmiş J-20 savaş uçaklarının Hotan’a Gansu'daki bir askeri üstten tahliye edilmiş olabileceği ileri sürülüyor.

Ayrıca son zamanlarda Doğu Türkistan'daki çeşitli havalimanlara J-16 ve H-6 savaş uçaklarının konuşlandırıldığı belirtilirken, Çin ile Hindistan sınır bölgesinde bulunan Dakhan'a 233 km uzaklıkta olan Hoten sınır noktasının, Çin’in Doğu Türkistan’daki ana askeri hava üslerinden biri olduğu biliniyor.

Çin-Hindistan ilişkileri günden güne gerilirken, sınır bölgelerindeki Çin askeri varlıklarına karşı Hindistan da aynı şekilde sınır bölgesine çeşitli savaş uçakları ve helikopterleri konuşlandırıyor.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.