1. HABERLER

  2. ASYA

  3. ABD: Çin Hindistan sınırına 60 bin asker konuşlandırdı
ABD: Çin Hindistan sınırına 60 bin asker konuşlandırdı

ABD: Çin Hindistan sınırına 60 bin asker konuşlandırdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Hindistan'ın kuzey sınırına 60 bin asker konuşlandırdığını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Hindistan'ı n kuzey sınırına 60 bin asker konuşlandırdığını söyledi.   Pompeo, Fox News'e yaptığı açıklamada, Çin'e karşı geliştirilen ittifakın 3 üyesi Avustralya, Hindistan ve  Japonya'nın Çin Komünist Partisi'nin tehdidi altında olduğunu savundu.

Hafta başında ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya ittifakı (Quad) kapsamındaki görüşmeler için Tokyo'da bulunan Pompeo, "Hindistan, kuzey sınırında 60 bin Çin askerinin olduğunun farkında" ifadesini kullandı.

Pompeo açıklamasında ayrıca Çin'in yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yanıtını eleştirdi, bu ülkeyi fikri mülkiyeti çalmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı, Tokyo'daki toplantıdan önce Çin'in "tehditkar askeri faaliyetlerine" karşı İndo-Pasifik bölgesi ülkelerine birlik çağrısı yaparak "Dünya uzun zamandır Çin tehdidi altında. Şimdi bu konuyu ciddi bir şekilde ele almak zorundayız. Zayıflık gösterirseniz, karşılığını alırsınız" demişti.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler