Hindistan'dan Fransız savaş jetleriyle Çin'e gözdağı

Hindistan'dan Fransız savaş jetleriyle Çin'e gözdağı

Hindistan'ın Fransa'dan satın aldığı 5 Rafale savaş jeti bu ülkeye ulaştı.

Hindistan'ın Fransa'dan multi milyarlık anlaşmayla satın aldığı 36 Rafale savaş jetinden beşi bu ülkeye ulaştı. Jetler Haryana eyaletindeki Ambala hava üssünde törenle karşılandı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Fransa Savunma Bakanı Florence Parly'nin katıldığı törende, Yeni Delhi yönetimi son dönemde sınır sorunları yaşadığı Çin'e üstü kapalı mesaj gönderdi.

Fransa'dan 9.4 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen anlaşmayla alınan jetlerin tamamının 2021 sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Savaş uçaklarının gelişi ülke çapında büyük ilgi uyandırdı.

Hindistan Başbakanı Modi jetleri Sanskritçe bir tweet ile karşıladı: "Milli savunma gibi fedakarlık yok, milli savunma gibi iyilik yok, milli savunma gibi uygulama yok."

Savunma Bakanı Rajnath Singh de savaş uçaklarının gelişini "askeri tarihimizde yeni bir dönemin başlangıcı" sözleriyle değerlendirdi.

Singh, "Hindistan Hava Kuvvetlerinin bu yeni kapasitesi hakkında endişelenmesi veya eleştirmesi gereken biri varsa, onlar, toprak bütünlüğümüzü tehdit etmek isteyenler olmalıdır" ifadelerini kullandı.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.