1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı
Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı

Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı

Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlıkları, son dönemde yaşanan gerilimin ardından bir kez daha dünyanın gündemine oturdu.

A+A-

Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlıkları, son dönemde yaşanan gerilimin ardından bir kez daha dünyanın gündemine oturdu.

İki ülke arasında Keşmir'in doğusunda yaşanan askeri gerilim sonucu iki taraftan da onlarca askerin ölmesiyle, bölgede tansiyon hızla yükseldi.

Karşılıklı açıklamalar ve topraklar üzerindeki hak iddialarıyla tırmanan gerilim, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları tekrar su yüzüne çıkardı.

İki ülke arasındaki yaklaşık 3500 kilometrelik sınır hattında, hala çözülmemiş egemenlik tartışmaları bulunuyor.

Çin, Hindistan'ın İngiltere sömürgesi olduğu dönemde çizilen sınırları tanımayı reddederken, Hindistan'ın Güney Tibet olarak isimlendirdiği Arunaçal Pradeş eyaletinin tamamında da egemenlik hakkı olduğunu iddia ediyor.

Keşmir'in doğusundaki Ladah'ın dağlık ve buzullarla kaplı bir alan olması da sınır ihtilaflarını artıran bir diğer etmen.

Hindistan Çin'i Ladah'daki Galvan Vadisi'ne asker konuşlandırmakla suçluyor. Çin'in, 38 bin kilometrekarelik Hint toprağını işgal ettiğini belirtiyor.

Son 30 sene içerisinde Çin ile Hindistan, sınır ihtilaflarını çözmek için müzakere girişimlerinde bulunsa da, ihtilaflar çözümsüz kaldı.

Çin ile Hindistan'ın ihtilaflı sınırları:

hintcin.jpg

(Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın.)

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler