1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hindistan Çin merkezli mobil uygulamaları yasakladı
Hindistan Çin merkezli mobil uygulamaları yasakladı

Hindistan Çin merkezli mobil uygulamaları yasakladı

Hindistan, Çin ile bağlantılı 59 mobil uygulamayı ulusal güvenlik gerekçesiyle yasakladı.

A+A-

Hindistan, aralarında ünlü sosyal medya uygulaması TikTok'un da olduğu Çin ile bağlantılı 59 mobil uygulamaya ulusal güvenlik gerekçesiyle yasak getirdi. Dünyadaki en yüksek kullanıcı sayısı Hindistan'da bulunan TikTok ise, söz konusu iddiaları kesin dille reddediyor.

Çinli grup ByteDance konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "TikTok, Hindistan yasalarına göre verilerin güvenliğine ve gizliliğine saygı duymaya devam ediyor. Hindistan'daki kullanıcılarımız hakkında Çin hükümeti de dahil olmak üzere hiçbir yabancı hükümetle herhangi bir bilgi paylaşmadık" ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü Hindistan İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, aralarında TikTok, CamScanner, Wechat gibi uygulamaların bulunduğu toplam 59 Çin menşeli uygulamayı yasakladığını açıklamıştı.

Söz konusu uygulamaların kullanıcıların bilgilerine erişiminin bulunduğu ve Hindistan halkının kişisel bilgilerini başka ülkelerin ve kişilerin kullanımına sunabileceği kaydedildi.

Ancak iki ülke arasında yaşanan askeri çatışmanın, Hindistan'ın böyle bir karar almasına sebep olduğu düşünülüyor.

Bölgede gerilimi yükselten süreç

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya neden olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de de Çin'in bölgedeki bir sınır yolunu tartışmalı bir platoya uzatmaya çalışması üzerine artmıştı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler