1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin: Ticaret savaşı diyalogla sona ermeli
Çin: Ticaret savaşı diyalogla sona ermeli

Çin: Ticaret savaşı diyalogla sona ermeli

Çin üst düzey yetkilisi Yang Jiechi 'ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında anlaşmazlıkların devam etmesinin dünya ekonomisine zarar vereceğini' söyledi.

A+A-

Çin Komünist Partisi üst düzey yetkilisi Yang Jiechi, Pekin ile Washington arasında aylardır süren ticaret savaşlarının konuşularak çözülebileceğini, anlaşmazlıkların devam etmesinin ise dünya ekonomisini zedeleyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile beraber yaptığı basın açıklamasında Yang, iki ülke arasındaki ilişkilerin dünya ekonomisi için "kritik" olduğunu dile getirdi. Yang, "Bu sorunlar diyalog ve karşılıklı danışmayla çözülebilir. Ticaret savaşı, herhangi bir çözüm üretmek yerine iki tarafa ve küresel ekonomiye zarar verecektir." ifadelerini kullandı.

'Gecikmeli görüşme'nin diğer başlıkları

ABD ile Çin arasındaki gerginliklerin sona erdirilmesi için Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Jim Mattis ile Çin Komünist Partisi yetkilisi Yang Jiechi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe bir araya geldi.

'Gecikmeli görüşme' olarak tanımlanan üst düzey toplantıda ticaret savaşları bir numaralı gündem konuydu. Fakat bunun haricinde Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması, İran'ın nükleer silahlanmasına engel olunması ve petrol ihracatını sıfıra indirilmesi, Tayvan konusu ve Çin'in kendi ülkesindeki Müslümanlara ve Hıristiyanlara yaptığı baskılar masaya yatırıldı.

İki ülke arasındaki diplomatik ve güvenlik görüşmelerinin ikinci turunun ekim ayında yapılması prensipte kabul edilmiş ancak özellikle de ticaret savaşlarından kaynaklı artan gerginlik nedeniyle ertelenmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler