1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Cinayetlerde 64 bin kişinin öldüğü Brezilya'da sivillerin silaha erişimini kolaylaştıran kararname imzalandı
Cinayetlerde 64 bin kişinin öldüğü Brezilya'da sivillerin silaha erişimini kolaylaştıran kararname imzalandı

Cinayetlerde 64 bin kişinin öldüğü Brezilya'da sivillerin silaha erişimini kolaylaştıran kararname imzalandı

Brezilya'da yeni başkan Bolsanaro, sivillerin silaha erişimini kolaylaştıracak kararnameyi imzaladı.

A+A-

Brezilya’nın aşırı sağcı yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, geçici olarak sivillerin silah satın almasını kolaylaştıran kararnameye imza atarak, seçim kampanyası vaatlerinden birisini gerçekleştirdi.

Brezilya’da siyasete atılmadan önce orduda görev yapan Bolsonaro, seçim kampanyası sırasında, 2017 yılında ülkedeki cinayetler sonucu 64 bin kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayarak, seçilirse, siviller için katı kurallar içeren silah taşıma kuralını gevşeteceği sözünü vermişti.

Brezilya’da 1 Ocak tarihinde göreve başlayan Bolsonaro, seçim kampanyası sırasında, suçlulardan korunmak amacıyla sivillerin silah taşımasına kolaylık sağlayacağı vaadinde bulunmuştu.

Yasa dışı silah sayısı 8 milyon

Bolsonaro’nun imzaladığı kararnamenin süresi, 120 gün içinde parlamento tarafından onaylanmadığı takdirde doluyor. Bu kararname ile federal polise, sivillere silah taşıma yetkisi veren takdir hakkı da ortadan kalkıyor.

Bolsonaro, daha önce yaptığı açıklamalarda, kimin silah taşıyacağı konusunda verilen kararların, tarafsız olmadığı görüşünü dile getirmişti.

Brezilya’da 2017 yıl rakamlarına göre, 330 bin sivil, yasal olarak silah taşıma ruhsatına sahip.

Adalet Bakanlığı ise ülkede ruhsatsız ve yasa dışı taşınan silah sayısının 8 milyonu aştığı görüşünde. Yetkililer, sıkı kontrol ve denetimlere rağmen komşu ülkelerden Brezilya’ya çok rahat bir şekilde yasa dışı silah ticareti yapıldığı görüşünde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler