Çin'den misilleme: ABD'lilere vize yasağı geliyor

Çin'den misilleme: ABD'lilere vize yasağı geliyor

ABD'nin Pekin yönetiminin yabancıların Tibet'e girişini kısıtladığı gerekçesiyle bazı Çinli yetkililere seyahat yasağı koymasının ardından Çin'den misilleme geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Tibet konularında olumsuz rolü olan ABD'lilere vize yasağı konacağını açıkladı fakat daha fazla detay vermedi.

Günlük basın toplantısında konuşan Zhao "Çin-Amerikan ilişkilerinin daha da kötüleşmemesi için ABD'ye Tibet'le ilgili konularda Çin'in iç işlerine karışmaması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Çin'in Himalaya bölgesine yapılan seyahatleri teşvik ettiğini söyleyen Zhao fakat yabancıların ziyareti konusunda bölgenin coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle bazı kural ve düzenlemeler olduğunu belirtti.

Salı günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin'i sistemli bir şekilde yabancı diplomatların, gazetecilerin ve turistlerin Tibet'e gitmesini engellemekle suçlayarak bazı Çinli yetkililerin ABD'ye girişlerini yasaklamıştı.

Çin, Tibet'in yüzyıllardır kendi sınırları içerisinde olduğunu ileri sürerken Tibetliler kendi topraklarının pratikte bu sürenin büyük bir kısmında bağımsız olduğunu savunuyor. 1949 yılındaki Komünist devrimden sonra Pekin yönetimi bölgeyi işgal etmiş ve bundan 10 yıl sonra çıkan ayaklanmayı kanlı bir şekilde bastırarak dini lider Dalai Lama ve 80 bin Tibetliyi sürgüne göndermişti.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.