1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Danimarka'da Hz. Muhammed'e hakaret karikatürleri yeniden yayınlanacak
Danimarka'da Hz. Muhammed'e hakaret karikatürleri yeniden yayınlanacak

Danimarka'da Hz. Muhammed'e hakaret karikatürleri yeniden yayınlanacak

Danimarka'da aşırı sağcı Yeni Sağ Partisi, Hz. Muhammed'e hakaret karikatürlerini yeniden yayınlamak için bir reklam kampanyası başlattı.

A+A-

Danimarka'da aşırı sağcı Yeni Sağ Partisi Fransa'da bir öğretmenin öğrencilerine Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürleri göstermesinin ardından öldürülmesine tepki olarak karikatürleri yeniden yayınlamak için bir reklam kampanyası başlattı.

Nye Borgerlige adlı partinin lideri Pernille Vermund AFP'ye verdiği demeçte, "Samuel Paty'nin öldürülmesi kampanyayı tetikledi, ailesine ve ifade özgürlüğüne desteğimizi göstermek istiyoruz" dedi.

Danimarka parlamentosundaki 179 sandalyenin dördüne sahip göçmenlik karşıtı parti, web sitesinde "Danimarka gazetelerinde Charlie Hebdo'nun çizimleriyle reklam yayınlamak" için bir bağış toplama etkinliği başlattı.

Danca tweetinde Pernille Vermund, reklamlar için cuma gecesi 150 bin kuron (20 bin euro) yardım toplandığını açıkladı. Vermund mesajında. "Samuel Paty'ye destek ve özgürlük" kampanyasının başlamasından iki saat sonrasında durum budur. Pek çok Danimarkalının ifade özgürlüğü mücadelesini desteklemesi sevindirici. Çünkü tehdit edildiğinde onu savunmalıyız" ifadelerini paylaştı. Göçmen karşıtı partinin parlamentoda 4 sandalyesi bulunuyor.

Fakat Danimarka medyası bu reklamları yayınlama konusunda tereddüt yaşıyor.

"Önce reklamları görmeliyiz"

Extrabladet Gazetesi editörü Poul Madsen, reklamları önce göreceklerini ve ardından yayınlayıp yayınlamama kararı alacaklarını söyledi.

Madsen Twitter paylaşımında "Müslüman terörizmini kınıyoruz ve Fransa'yı, öldürülenleri ve ifade özgürlüğünü yüzde 100 destekliyoruz, ancak her zaman çalışanlarımıza ve özellikle savunmasız olanlara önem veriyoruz". ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı lider Vermund da çizimleri basında yayınlamanın "mümkün olacağından emin olmadığını" belirtirken, "Bir politikacı olarak benim yükümlülüğüm, toplumun ifade özgürlüğüne doğru daha fazla ilerlemesidir" dedi.

Danimarka'da karikatürler 2005'te yayınlanmıştı

Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürler, Danimarka gazetelerinden Jyllands-Posten tarafından 2005 yılında yayınlanmış birçok ülkede ve toplumda protestolara ve tepkiye yol açmıştı.

Avrupa'daki birçok gazete gibi Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo da ifade özgürlüğünü savunmak adına 2006'da çizimleri yeniden yayımlamıştı.

2015 yılında ise dergi, aralarında gazeteci ve karikatüristlerin de bulunduğu 12 kişinin hayatını kaybettiği bir saldırının hedefi oldu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler